Pěnový válec - martinafallerova.cz

10 důvodů proč začít používat pěnový válec

Kdo jednou vyzkouší, ten si pěnový válec zamiluje. Neznám tak univerzální pomůcku, která toho umí tolik. Na pěnový válec opravdu doma prach sedat nebude. Jeho místo je obvykle u mých klientů před televizí.

S pěnovým válcem jsem se seznámila přibližně před 17 lety. Ihned mě zaujal díky možnostem automasáže, usnadnění protažení, efektivnímu a intenzivnímu cvičení a balanci, díky které se krásně pracuje na odstranění dysbalancí.

V České republice v té době nebyly informace – JAK pěnový válec používat. Proto jsem čerpala zkušenosti hlavně z USA. Tam totiž byli dále než my v České republice.

Později jsem přidala informace od Dr. Roberta Schleipa, který vede výzkum na univerzitě v Ulmu. Je součástí kongresu fascií v Praze, jehož se pravidelně účastním. Své zkušenosti z Rolfingu, což je speciální masáž, která uvolňuje a rozlepuje fasciální síť v našem těle, jsem do techniky automasáží vložila také.

Pěnový válec - martinafallerova.cz

Původní využití bylo ve fyzioterapii. Dr. Moshe Feldenkreis, zakladatel metody, která nese jeho jméno. Ten používal při své praxi s klienty dřevěné válce. V roce 1972 se při svém pobytu ve Spojených státech seznámil s válci pěnovými.

Mike Clar – USA, fyzioterapeut profesionálních atletů a olympioniků, se zasloužil o rozšíření pěnového válce do podvědomí atletů a fyzioterapeutů. Clar prosazoval využití pěnového válce k autoterapii – uvolnění nežádoucího svalového napětí. Jeho záměrem bylo umožnit velkým skupinám atletů přístup k terapii měkkých technik za rozumnou cenu.

Clark původně doporučoval pěnový válec pouze pro účely akupresury. Atletům a svým pacientům ordinoval použití pěnového válce k aplikaci tlaku na citlivé svalové partie. Tato citlivá místa mají různé názvy, např. spoušťové body, či oblasti větší svalové hustoty.

Využití pěnového válce postupně vedlo od akupresury k automasáži a posléze i k využití jako cvičební a balanční pomůcky. V dnešní době je druhů pěnových válců na trhu hodně. Liší se velikostí, tvrdostí, strukturou. Přibyly i jiné masážní pomůcky od ježků, koulí po další jiné tvary.

Každé tělo je jiné a také každá část těla vyžaduje jiný tlak i pomůcku. Důležitá je i technika automasáží, aby válcování dávalo smysl. Pro aktivaci a prokrvení svalů před výkonem použiji jinou techniku než pro uvolnění a rozlepení svalových a fasciových částí.

Pěnový válec - martinafallerova.cz

Na sítích často vidím nesprávnou techniku. Je důležité si uvědomit, že fasciová síť má jiný směr vláken než je tomu u svalu. Tak pokud válcuji, ježkuji pouze ve směru svalových vláken, uvolním možná napětí ve svalu, odvedu odpadní látky vzniklé sportovním výkonem, ale nedojde k uvolnění a rozlepení  fasciové sítě. Právě stažená fasciová síť utlačuje i sval, který nemůže efektivně pracovat a být prokrven.

Výhodou těchto automasážních technik je uvolnění tuhých částí, většinou úponů, do kterých se při běžném strečinku nedostaneme. Při protahování se většinou natahuje pouze část svalu, která je elastická a do tuhé části se moc nedostaneme.

Zde je 10 důvodů, proč začít používat pěnový válec.

1/ Cílené uvolnění a rozlepení tuhých částí v našem těle a tím i zvýšení elasticity, kluzkosti celého svalového a fasciového řetězce. Když máme v těle tuhé a slepené části, musí být zákonitě jiné více natahovány a tím i drážděny receptory, které hlídají napětí a délku ve svalu. Mohou to vyhodnotit jako ohrožení a vzniká bolest. Rozlepení struktur je důležité pro volný a efektivní pohyb.

2/ Až 80% nervových zakončení je ve fasciích. Tuhé a slepené části mohou dráždit tyto nervy a při pohybu za ně tahat. Častou příčinou bolesti v bedrech jsou tuhé kyčelní klouby. Pohyb v kyčlích se tak dohání v bederní páteři, která je pak přetížená.  Pod zevními rotátory kyčle také vede sedací nerv a při pohybu může být drážděn i on.

3/ Lepší prokrvení a detoxikace oblasti, která se na válci nachází. Efektivnější přísun živin a odvod odpadních látek na buněčné úrovni.

4/ Navozuje uvolnění svalů a fascií. Zlepšuje pohyblivost v kloubech a pomáhá obnovit rovnováhu našeho pohybového aparátu jako celku. Pomáhá odstranit svalové dysbalance.

5/ Válcování dolních končetin pomáhá i dětem s růstovými bolestmi. V té době kosti rostou rychleji než se svaly, šlachy a fascie přizpůsobují.

6/ Pomáhá při odblokování hrudní páteře.

Videa zdarma - lekce Pilates - martinafallerova.cz

7/ Leh na Pěnovém válci snadněji nastavuje neutrální pozici páteře. Tíha našeho těla do tvrdého povrchu válce naši páteř napřimuje a lépe nastavuje dech.

8/ Leh na Pěnovém válci je balanční. Střídavý zdvih dolní končetiny, který simuluje chůzi, trénuje balanc a upravuje nerovnováhu v našem těle. Zde zjistíme, že každá dolní končetina je jinak stabilní či nestabilní. Je to skvělý trénink na opětovné nastavení rovnováhy v našem těle.

9/ Leh na Pěnovém válci zapojí skvěle hluboké svaly kolem páteře. Pokud chceme udržet balanc držením tuhých povrchových svalů – spadneme. Právě jemná oscilace a pomalý vědomý pohyb zde vítězí. Hluboký svalový stabilizační systém se zapojuje už při představě pohybu a je stínem pohybu. Tak aby v každé fázi pohybu byla i stabilita. A o to nám jde i v běžném životě. Není to o rychlém pohybu a pak to nějak vybalancovat.

10/ Leh na Pěnovém válci nám krásně zrelaxuje tělo i mysl. Myšlenky jsou pouze zaměřeny na naše tělo a vědomý pohyb. Tím hlava zrelaxuje i po náročném dni v práci.

BONUS/ Pěnový válec neslouží pouze k válení a ležení. Je to skvělá cvičební pomůcka díky které se efektivněji zapojí břišní i zádové svaly. Cviky jsou tak zábavnější a zároveň intenzivnější.

Doporučuji Pěnový válec do každé rodiny. I u nás doma jej používají i mí synové a manžel.

Můj manžel ignoroval pěnový válec celých 10let. Zlom nastal, až když ráno nemohl chodit díky tuhému lýtku a achillovce. Pochopil, že pokud chce dělat své oblíbené sporty, bez válce a protahování to nepůjde. Nyní je to již součástí jeho trávení času po sportu u televize.

Moji synové také museli první získat motivaci. Jejich dolní končetiny byly tak staženy a zkráceny, že to odnášely kolena a oni se nemohli věnovat svým oblíbeným sportům. To se stává často v době růstu, kdy kosti rostou rychleji, než okolní tkáně. A pěnový válec je tedy skvělým pomocníkem.

Díky mnohaletým osobním zkušenostem a praxi lektora IQ pohyb akademie jsem techniku automasáží a zásobník cviků učila lektory pohybu a pohybové specialisty jak v české, tak slovenské republice.

Vytvořila jsem podrobný návod i pro tebe, laickou veřejnost i lektory pohybu. V e-boocích najdeš vše podrobně popsáno a díky on-line lekcím můžeš dát svému tělu pohyb, který léčí.

Vše jsem také zabalila do jednoho balíčku a nyní můžeš mít vše najednou za výhodnou cenu.

Více informací >ZDE <

Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.