Mnoho lidí s hypermobilitou zažívá bolesti, nestabilitu a opakovaná zranění, protože jejich tělo postrádá přirozenou oporu. Tradiční cvičení zaměřené pouze na zpevnění svalů často nefunguje, protože neřeší hlubší příčinu problému – změny ve fasciích a pojivových tkáních. Ale neboj, společně najdeme řešení!
V tomto článku ti ukážu, jak konkrétně hypermobilita ovlivňuje fascie, proč běžné cviky nemusí stačit a hlavně – které specifické kroky ti pomohou vybudovat stabilní a bezbolestné tělo.
Jsi velmi flexibilní a ohebná, ale zároveň tě trápí bolesti kloubů a svalů?
To je typický projev hypermobility – stavu, kdy jsou klouby a pojivové tkáně příliš volné a pružné.
Hypermobilita způsobuje:
Klíčem ke zmírnění obtíží je pochopit, jak hypermobilita mění strukturu a funkci fascií v celém těle.
Fascie jsou propojenou 3D sítí, která ti dává tvar a oporu. Pokud trpíš hypermobilitou, tvé fascie jsou příliš pružné, volné nebo naopak příliš tuhé a svaly se tak nemohou zapojit adekvátně.
Studie ukazují, že u lidí s hypermobilitou dochází ke specifickým změnám v extracelulární matrix – „stavebním materiálu“ pojivových tkání. Tyto změny přímo ovlivňují mechanické vlastnosti fascií a jejich schopnost přenášet zátěž.
To znamená, že nestačí jen posilovat svaly – je třeba pracovat s fasciemi jako celkem. Toto vše ti vysvětlím na praktické přednášce OD BOLESTI K RADOSTI. Je zdarma a přihlásit se můžeš zde.
Přemýšlela jsi někdy, proč i přes pravidelné cvičení stále zažíváš bolest a nestabilitu?
Odpověď leží hluboko ve fasciálním systému – komplexní síti pojivových tkání, která obklopuje a propojuje všechny části těla.
U hypermobilních jedinců dochází k snížení tuhosti a zvýšené roztažitelnosti a tyto změny narušují přirozenou schopnost fascií poskytovat oporu a přenášet síly v těle.
Taká je zde i varianta, že fasciální systém je tužší, jednotlivé vrstvy po sobě neklouzají a svaly jsou slabé a nezapojují se do funkce. Vzniká tam nerovnováha napětí – fascie a svalů.
Představ si fasciální systém jako vnitřní architekturu těla – když jsou nosné prvky příliš volné, celá stavba ztrácí stabilitu. A přesně to se děje u hypermobility.
Pomocí ultrazvukového zobrazení vědci zjistili, že fascie mohou být u lidí s hypermobilitou až o 40% tlustší než u běžné populace. Zároveň však svaly pod fascií nejsou adekvátně silné a aktivní. Tento nepoměr vede k přetížení kloubů a bolesti.
Klíčem k řešení je obnovit rovnováhu a správné napětí v celé fasciální síti.
Cvičíš pilně, protahuješ se, posiluješ, ale bolest a nestabilita neustupují?
To je frustrující, ale není to tvoje vina – běžné cvičební postupy často neberou v úvahu specifické potřeby hypermobilního těla.
Tradiční přístupy selhávají z těchto důvodů:
Nadměrné protahování již tak volných tkání může zhoršovat nestabilitu. Pouhé „zpevňování“ svalů neřeší hlubší problém v pojivových tkáních.
Abys dosáhla skutečné změny, potřebuješ přístup, který pracuje s tělem jako propojeným celkem – od dechu až po nejjemnější fasciální struktury.
Zdá se ti dech jako něco samozřejmého a nepodstatného pro stabilitu těla?
Omyl – správné dýchání je základním stavebním kamenem hlubokého stabilizačního systému.
Nácvik břišního – bráničního dýchání ti pomůže:
Představ si dech jako vnitřní masáž, která rozehrává souhru klíčových stabilizačních svalů. S každým nádechem a výdechem vytváříš jemné pulzace v břišní dutině, které stimulují hluboké fascie a svaly.
Bránice je součástí hluboké fasciální linie, která začíná na ploskách nohy a je opravdovým funkčním středem našeho těla. O tom píši v článku ZDE.
Pravidelná aktivace opravdového funkčního středu těla vede významně k zlepšení stability trupu a zmírnění bolesti zad.
Vytváříš se tak pevné základy, na kterých můžeš stavět další prvky fasciální stability.
Dech neslouží pouze k stabilizací páteře, ale každá buňka v našem těle kyslík potřebuje. Někteří lidé se mohou předýchávat – kyslíku mají v krvi 100% a ten je přilepen na hemoglobinu a nemůže přejít do buněk. Buňkám chybí kyslík a tak máme o 19x méně energie.
Jiní lidé zase zapomínají dýchat. Některým hypermobilním lidem je často zima a často trpí chudokrevností. I dechovými technikami lze navýšit hematokrit. Více zde.
Hypermobilita často vede k pocitu „rozvolněnosti“ a nedostatku vnitřní opory – jako bys byla loutka s příliš volnými provázky.
Pro vytvoření stability potřebuješ najít optimální míru napětí v celé fasciální síti – ne moc, ne málo, ale tak akorát.
Toho dosáhneš pomocí:
Princip biotenzegrity popisuje tělo jako propojenou trojrozměrnou síť, kde všechny části spolupracují na udržení stability. Stejně jako v moderní stavbě, i v těle musí být síly rovnoměrně rozloženy a vyváženy.
Jemnými pomalými pohyby a vědomým dotykem můžeš komunikovat s hlubokými fasciemi a navádět je k lepší funkci. Oslovit fasciální síť můžeme i díky automasážním rolfingovým technikám, které jsou součástí mých on-line projektů zde. Představ si to jako ladění vnitřního nástroje – hledáš tu správnou rezonanci a souznění všech částí.
Zkus si následující cvičení:
Lehni si na záda, pokrč kolena a opři chodidla o protější stěnu. Páteř udržuj v napřímení a neutrálním nastavení. Polož ruce na vnitřní strany stehen a jemně zatlač dlaněmi proti stehnům, zatímco stehna tlačí zpět proti dlaním, přidej odtlačení od chodidel. Udržuj tento jemný vzájemný tlak a zároveň prodlužuj výdech a jemně se nadechuj do bránice (více zde). Vnímej co se v těle děje a co vše je aktivní. Pak rukama zatlač z vnější strany stehen a stehnama proti dlaním. Opět vnímej co se v těle děje.
Aktivace by měla být pouze 30%. Jen tak se mají šanci zapojit rovnoměrně všechny systémy v těle od chodidla po jazyk.
Studie prokázaly, že cvičení založená na principech biotenzegrity zlepšují stabilitu a koordinaci pohybů u hypermobilních klientů. Zásadním zjištěním bylo, že i malé změny v rovnováze napětí mohou mít významný dopad na celkovou funkci těla.
Tyto principy používám ve všech svých on-line projektech ZDE.
Trpělivou a pravidelnou prací s fasciální sítí a svaly můžeš postupně vytvořit „vnitřní korzet“ stability, aniž bys omezila přirozený rozsah pohybu.
Pravidelně cvičíš, ale stále se potýkáš s bolestí a přetížením kloubů?
To může být známka toho, že tvé svaly a šlachy nejsou optimálně připraveny na zátěž spojenou s hypermobilitou.
Pro správnou funkci pohybového aparátu potřebuješ:
Klíčem je začít od centra – od hlubokých svalů trupu, které vytvářejí vnitřní oporu. O nich mluvím ZDE.
Postupně můžeš přidávat cvičení jako například kliky nebo dřepy. Tato cvičení stimulují přirozenou souhru svalů a fascií a učí tělo efektivně přenášet síly.
Nezapomeň také na postupnou adaptaci šlach a vazů. Hypermobilita často vede k jejich přetížení a mikrotraumatům. Pomalým a trpělivým zvyšováním zátěže dáváš tkáním čas, aby se přizpůsobily a zesílily. Představ si to jako pozvolné napínání luku – příliš rychlý postup by vedl k přetržení tětivy.
Kombinací cílených cvičení, trpělivosti a respektu k přirozeným limitům svého těla můžeš postupně vybudovat silné a odolné svalově-šlachové jednotky, které ti poskytnou oporu v každodenním životě.
Jsi odhodlaná pracovat na své stabilitě, ale nevíš, jak začlenit nové návyky do každodenního života?
Nejdůležitější je propojit principy, které učím v on-line ŠKOLE POHYBOVÝCH NÁVYKŮ a integrovat je do běžných činností a situací.
Zde jsou tipy, jak na to:
Představ si své tělo jako architekturu, kde spojovacím prvkem jsou fascie. S každým nádechem a pohybem utvářím prostor uvnitř svého těla.
Zkus si následující experiment:
Při čištění zubů stůj střídavě na jedné a druhé noze a vnímej, jak se zapojuje tvůj hluboký stabilizační systém od chodidla přes pánevní dno i jazyk. Při řízení auta se odtlačuj od svých sedacích hrbolů. Postupně se tyto malé momentky stanou přirozenou součástí tvého života.
Má praxe potvrzuje, že integrace terapeutických principů do běžných činností vede k dlouhodobému zlepšení kvality života. Ukazuje, že mí klienti, kteří si osvojí jednoduché strategie pro zlepšení držení těla a dýchání v běžném životě, v každodennostech, práci, sportu si udrží kvalitní život bez bolesti zad a kloubů. Toto vše učím v on-line Škole pohybových návyků zde.
Tvoje cesta ke stabilitě a svobodě pohybu není sprint, ale životní ultramaraton. Trpělivost, laskavost k sobě a radost z malých pokroků ti pomohou vytrvat a dosáhnout svých cílů.
Dnes jsi udělala první krok na vzrušující cestě k novému chápání svého těla a jeho možností.
Naučila ses, že hypermobilita není jen o kloubech, ale o celém fasciálním systému. Objevila jsi klíčovou roli dechu a hlubokých svalů pro vnitřní stabilitu. A hlavně – uvědomila sis, že jemné vyladění fascií, svalů a trpělivost přinášejí větší změny než tvrdá dřina a přetěžování.
Pamatuj, že cesta k pevnému a zároveň pružnému tělu vede skrz poznání a přijetí, ne skrz boj a odpor. Každý den máš příležitost poznat své tělo o trochu lépe, pohnout se o kousek blíž ke svému přirozenému středu.
Sama nejlépe víš, že tohle je cesta na celý život. Ale s každým krokem rosteš, objevuješ nové možnosti a přibližuješ se ke svobodě pohybu po které toužíš.
Začni dnes. Jsem tu pro tvou podporu na každém kroku tvé cesty.
Pokud chceš jít hlouběji a získat informace a více souvislostí o těle zvu tě on-line praktickou přednášku zdrama. Více informací zde. Vysvětluji tam fascinující svět fascií a také můj unikátní 5krokový systému FASPO. Dozvíš se ucelený přístup, který ti pomůže vybudovat stabilní a bezbolestné tělo.
Pamatuj, že cesta k opravdové stabilitě není v krátkodobých řešeních, ale v pochopení svého těla a pravidelné práci s fasciálním a svalovým systémem. Začni ještě dnes a udělej první krok ke změně, která může transformovat kvalitu tvého života!
Přeji ti krásné dny v pohybu a bez bolesti
Martina
Najdi pravou příčinu svých bolestí kolen, kyčlí, zad a začni žít v pohybu a bez bolesti.
Praktická on-line praktická přednáška zdarma
Vyber si den a čas. Praktická přednáška je on-line a trvá 2h. Udělej si dostatek času na celé zhlédnutí. Připrav si ručník pro praxi, papír a tužku na poznámky.