Pravda o dechu do břicha

Také tě učí dýchat do břicha když tě bolí záda? Možná jsi také obětí nepochopených praktik mnoha odborníků.

Stává se mi velmi často, když ke mě přejde klient s bolestmi zad, že na rehabilitacích jej učili dýchat do břicha.

Jak právě teď sedíš? Kde jde tvůj dech?

Když pozoruji klienta, jak přijde, co mi vypráví, často dýchá právě do břicha. Sedí zborceně, hrudník je zapadlý do břicha. Dech jde tam, kde má nejmenší odpor. A povolené břicho neklade takový odpor jako tuhý a zborcený hrudní koš se stlačenou bránicí. 

Žena po porodu má oslabenou břišní stěnu, tuhý hrudník a dech jde do břišní stěny, která je oslabená.

Trénovat dech do břicha přece nedává smysl? Nebo ano?

Někteří klienti jsou zase moc napřímení, oblast mezi lopatkami je příliš stažená, dech jim zvedá hrudní koš k bradě a bederní část se stahuje.

Břišní stěna sportovců, fitnessáků je často včetně zad příliš tuhá a neelastická.

Ano, právě o přiměřenou elasticitu zde jde. Ani moc, ani málo. Tak akorát. Zlatý střed. O vyrovnané napětí tkání nám jde především.

Břišní stěna potřebuje mít určitý tonus, přece vzadu je bederní páteř, která není chráněna, tak jako hrudní koš žeberními oblouky. Proto břišní stěnu potřebujeme k stabilizaci bederní páteře. Aby bederní páteř měla oporu. Břicho není pouze ve předu. Ale končí vzadu u páteře.

Plíce jsou v hrudníku. Do nich dýcháme. Ale aby se mohl do plic dostat vzduch, je potřeba, aby byl hrudní koš elastický, roztáhl se jako harmonika, bránice jela dolů, tím vzniká v hrudníku podtlak a může se nasát vzduch do plic. Jinak se tam nedostane.

A teď jsme se dostali k tomu, kde dech do břicha vznikl. 

Když bránice nasává vzduch do plic, sjíždí dolů. Tím vzniká v břišní dutině větší tlak. A právě o to natlakování jde.

Pokud je tělo napřímeno, hrudník se nachází nad pánví, může sjet bránice dolů k pánvi a vytvořit v břišní stěně rovnoměrné natlakování. Rovnoměrné!!!

Břišní dutina by měla být funkční, aby tlak neunikal (jak se děje u duše kola, pokud je prasklá). Pak toto natlakování stabilizuje vzadu bederní páteř. Dech jako bychom byli těhotní vede ke stažení bederní páteře a k její nestabilitě.

Pozor, opět se bavme o míře. Tlak by měl odpovídat zátěži. Ani příliš moc, ani málo.

Příliš hodně oslabuje pánevní dno a příliš málo oslabuje bederní páteř.

Často, ale bránice nemá k funkci podmínky pro zborcené tělo a je lenivá. Nemůže tak plnit funkci pístu. Nejezdí dolů ani nahoru.

Dech, pokud je funkční, zásobuje všechny naše buňky kyslíkem. Pokud je nedostatečný, tkáně nemají kyslík a tuhnou. Dech také nese naše ramena a krční páteř.

Kolik lidí dnes má problémy s trapézovými svaly, krční páteří? Hodně. A často je na vině špatné držení těla, tuhý hrudník a nefunkční dech.

Až tě budou učit dýchat do břicha, vzpomeň si na tyto řádky, vnímej své tělo jako celek.  

S nádechem se jemně roztahuje hrudní koš do všech směrů. Nahoru pod klíční kosti, dozadu mezi lopatky, ramena se s nádechem rozšiřují, dolní zadní žebra se otevírají, oblast solaru se také roztahuje. Dech cítíme i v bederní páteři. Jednotlivé obratle se od sebe oddalují, břišní stěna je také přiměřeně elastická, pánevní dno jemně klesá.

S výdechem se bránice vrací vzhůru, pánevní dno stoupá, břišní stěna se oprošťuje – tonizuje, žeberní oblouky stahují. Po výdechu opět přijde nádech.

Žiješ v nádechu nebo výdechu? Jak kvalitní je právě tvůj dech?

Dává ti to smysl? Každé tělo je jiné. Má jiné držení těla. Jinou kvalitu tkání. Někde tuhost, jinde přílišnou volnost. Vyrovnané napětí, elasticita tkání je klíč k tělu v pohybu a bez bolesti.

Více o Těle a Dechu v souvislostech ZDE >>>.

Pokud potřebuješ své tělo RESTARTOVAT, on-line kurz Restartuj své tělo nebo Restartuj své tělo PRÉMIUM jsem vytvořila právě pro tebe.

Faspo - žije bez bolesti - martinafallerova.cz
FASPO - žije bez bolesti zad a kloubů - martinafallerova.cz
Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.