Kdo jednou vyzkouší, ten si pěnový válec zamiluje. Neznám tak univerzální pomůcku, která toho umí tolik. Na pěnový válec opravdu doma prach sedat nebude. Jeho místo je obvykle u mých klientů před televizí.
S pěnovým válcem jsem se seznámila přibližně před 17 lety. Ihned mě zaujal díky možnostem automasáže, usnadnění protažení, efektivnímu a intenzivnímu cvičení a balanci, díky které se krásně pracuje na odstranění dysbalancí.
V České republice v té době nebyly informace – JAK pěnový válec používat. Proto jsem čerpala zkušenosti hlavně z USA. Tam totiž byli dále než my v České republice.
Později jsem přidala informace od Dr. Roberta Schleipa, který vede výzkum na univerzitě v Ulmu. Je součástí kongresu fascií v Praze, jehož se pravidelně účastním. Své zkušenosti z Rolfingu, což je speciální masáž, která uvolňuje a rozlepuje fasciální síť v našem těle, jsem do techniky automasáží vložila také.
Původní využití bylo ve fyzioterapii. Dr. Moshe Feldenkreis, zakladatel metody, která nese jeho jméno. Ten používal při své praxi s klienty dřevěné válce. V roce 1972 se při svém pobytu ve Spojených státech seznámil s válci pěnovými.
Mike Clar – USA, fyzioterapeut profesionálních atletů a olympioniků, se zasloužil o rozšíření pěnového válce do podvědomí atletů a fyzioterapeutů. Clar prosazoval využití pěnového válce k autoterapii – uvolnění nežádoucího svalového napětí. Jeho záměrem bylo umožnit velkým skupinám atletů přístup k terapii měkkých technik za rozumnou cenu.
Clark původně doporučoval pěnový válec pouze pro účely akupresury. Atletům a svým pacientům ordinoval použití pěnového válce k aplikaci tlaku na citlivé svalové partie. Tato citlivá místa mají různé názvy, např. spoušťové body, či oblasti větší svalové hustoty.
Využití pěnového válce postupně vedlo od akupresury k automasáži a posléze i k využití jako cvičební a balanční pomůcky. V dnešní době je druhů pěnových válců na trhu hodně. Liší se velikostí, tvrdostí, strukturou. Přibyly i jiné masážní pomůcky od ježků, koulí po další jiné tvary.
Každé tělo je jiné a také každá část těla vyžaduje jiný tlak i pomůcku. Důležitá je i technika automasáží, aby válcování dávalo smysl. Pro aktivaci a prokrvení svalů před výkonem použiji jinou techniku než pro uvolnění a rozlepení svalových a fasciových částí.
Na sítích často vidím nesprávnou techniku. Je důležité si uvědomit, že fasciová síť má jiný směr vláken než je tomu u svalu. Tak pokud válcuji, ježkuji pouze ve směru svalových vláken, uvolním možná napětí ve svalu, odvedu odpadní látky vzniklé sportovním výkonem, ale nedojde k uvolnění a rozlepení fasciové sítě. Právě stažená fasciová síť utlačuje i sval, který nemůže efektivně pracovat a být prokrven.
Výhodou těchto automasážních technik je uvolnění tuhých částí, většinou úponů, do kterých se při běžném strečinku nedostaneme. Při protahování se většinou natahuje pouze část svalu, která je elastická a do tuhé části se moc nedostaneme.
1/ Cílené uvolnění a rozlepení tuhých částí v našem těle a tím i zvýšení elasticity, kluzkosti celého svalového a fasciového řetězce. Když máme v těle tuhé a slepené části, musí být zákonitě jiné více natahovány a tím i drážděny receptory, které hlídají napětí a délku ve svalu. Mohou to vyhodnotit jako ohrožení a vzniká bolest. Rozlepení struktur je důležité pro volný a efektivní pohyb.
2/ Až 80% nervových zakončení je ve fasciích. Tuhé a slepené části mohou dráždit tyto nervy a při pohybu za ně tahat. Častou příčinou bolesti v bedrech jsou tuhé kyčelní klouby. Pohyb v kyčlích se tak dohání v bederní páteři, která je pak přetížená. Pod zevními rotátory kyčle také vede sedací nerv a při pohybu může být drážděn i on.
3/ Lepší prokrvení a detoxikace oblasti, která se na válci nachází. Efektivnější přísun živin a odvod odpadních látek na buněčné úrovni.
4/ Navozuje uvolnění svalů a fascií. Zlepšuje pohyblivost v kloubech a pomáhá obnovit rovnováhu našeho pohybového aparátu jako celku. Pomáhá odstranit svalové dysbalance.
5/ Válcování dolních končetin pomáhá i dětem s růstovými bolestmi. V té době kosti rostou rychleji než se svaly, šlachy a fascie přizpůsobují.
6/ Pomáhá při odblokování hrudní páteře.
7/ Leh na Pěnovém válci snadněji nastavuje neutrální pozici páteře. Tíha našeho těla do tvrdého povrchu válce naši páteř napřimuje a lépe nastavuje dech.
8/ Leh na Pěnovém válci je balanční. Střídavý zdvih dolní končetiny, který simuluje chůzi, trénuje balanc a upravuje nerovnováhu v našem těle. Zde zjistíme, že každá dolní končetina je jinak stabilní či nestabilní. Je to skvělý trénink na opětovné nastavení rovnováhy v našem těle.
9/ Leh na Pěnovém válci zapojí skvěle hluboké svaly kolem páteře. Pokud chceme udržet balanc držením tuhých povrchových svalů – spadneme. Právě jemná oscilace a pomalý vědomý pohyb zde vítězí. Hluboký svalový stabilizační systém se zapojuje už při představě pohybu a je stínem pohybu. Tak aby v každé fázi pohybu byla i stabilita. A o to nám jde i v běžném životě. Není to o rychlém pohybu a pak to nějak vybalancovat.
10/ Leh na Pěnovém válci nám krásně zrelaxuje tělo i mysl. Myšlenky jsou pouze zaměřeny na naše tělo a vědomý pohyb. Tím hlava zrelaxuje i po náročném dni v práci.
BONUS/ Pěnový válec neslouží pouze k válení a ležení. Je to skvělá cvičební pomůcka díky které se efektivněji zapojí břišní i zádové svaly. Cviky jsou tak zábavnější a zároveň intenzivnější.
Doporučuji Pěnový válec do každé rodiny. I u nás doma jej používají i mí synové a manžel.
Můj manžel ignoroval pěnový válec celých 10let. Zlom nastal, až když ráno nemohl chodit díky tuhému lýtku a achillovce. Pochopil, že pokud chce dělat své oblíbené sporty, bez válce a protahování to nepůjde. Nyní je to již součástí jeho trávení času po sportu u televize.
Moji synové také museli první získat motivaci. Jejich dolní končetiny byly tak staženy a zkráceny, že to odnášely kolena a oni se nemohli věnovat svým oblíbeným sportům. To se stává často v době růstu, kdy kosti rostou rychleji, než okolní tkáně. A pěnový válec je tedy skvělým pomocníkem.
Díky mnohaletým osobním zkušenostem a praxi lektora IQ pohyb akademie jsem techniku automasáží a zásobník cviků učila lektory pohybu a pohybové specialisty jak v české, tak slovenské republice.
Vytvořila jsem podrobný návod i pro tebe, laickou veřejnost i lektory pohybu. V e-boocích najdeš vše podrobně popsáno a díky on-line lekcím můžeš dát svému tělu pohyb, který léčí.
Vše jsem také zabalila do jednoho balíčku a nyní můžeš mít vše najednou za výhodnou cenu.