Oxid dusnatý – molekula kardiovaskulárního zdraví a života.

7 způsobů, jak si ve svém těle navýšit oxid dusnatý.

Víš, že oxid dusnatý (NO) je označován jako molekula kardiovaskulární zdraví a někdy jako molekula života?

Oxid dusnatý je antibakteriální, antivirový, vazodilatant, tvoří se v nosních dutinách a proto je dýchání nosem zásadní. Ale i buňky vnitřní výstelky našich cév mohou produkovat takzvaný oxid dusnatý (NO), látku, která rozšiřuje a umožňuje kontrolovat krevní oběh v každé části našeho těla. Za tento objev, což vedlo k vývoji léků proti vysokému krevnímu tlaku, ale i slavné Viagře, dostal profesor farmakologie, Dr. Louis Ignarro,  Američan  italského původu,  Nobelovu cenu za medicínu. 

NO vzniká v těle a působí jako vazodilatátor, látka rozšiřující cévy. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které způsobují srdeční infarkt nebo mrtvici, reguluje krevní tlak a hromadění plátů v cévách, snižuje cholesterol, je prevencí diabetických komplikací, zlepšuje paměť.

Jak tedy navýšit ve svém těle množství oxidu dusnatého?

1. Dech nosem.

Nos je určen k dýchání, ústa k mluvení a jezení. Dech je pomalý, směřuje do dolních laloků plic, následuje pomalý výdech. Čím je dech kvalitnější, tím delší pauza následuje po výdechu, než se opět nadechneme. Tato pauza umožňuje tvorbu NO v nosních dutinách. Pokud dýcháme rychle a povrchově, ochuzujeme se o NO. Je důležité dýchat nosem i během spánku, jelikož to přispívá k regeneraci našeho těla.

2. Bručení, mručení, ohrnování. 

Pokud si broukáme, ohmujeme se zavřenou pusou, tvoří se v nosních dutinách až o 15% více NO. A to už se vyplatí. Navíc tímto aktivujeme parasympatikus a díky němu se zklidníme.

3. Otužování. 

Ano i zchlazení našeho těla, stažení tkání pak vyvolá mnohonásobné zvýšení oxidu dusnatého. Ale pozor. Ne každý je konstituční typ pro otužování a i zde platí vše s rozumem. Zde mě napadá, že Vincenz Priessnitz se svými zábaly a léčbou chladem, pohybem na čerstvém vzduchu předběhl dobu.

4. Potraviny bohaté na dusičnany.

Jsou to špenát, řepa, celer, rukola, ledový salát, mrkev, petržel, ředkvičky, mandle. Raw kakao, které obsahuje velké množství antioxidantů a polyfenolů. A díky těmto látkám, také dokáže zásadně ovlivnit produkci oxidu dusnatého ve vašem těle.

Česnek s vitamínem C. Při této studii byly lidem podávány 2 gramy vitamínu C společně se 4 tabletkami s výtažkem z česneku. Tato studie trvala po dobu 10 dní.

Výsledky byly překvapivé

  • produkce NO se zvýšila o neuvěřitelných 200 %
  • systolický krevní tlak se snížil v průměru ze 142 mm na 115 mm
  • diastolický krevní tlak se snížil z 92 mm na 77 mm

5. Sluneční záření.

Vědci na univerzitě v Edinburghu zjistili, že když dojde ke styku slunečního záření s kůží, oxid dusnatý se okamžitě uvolní do krevního řečiště a dokáže snížit pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice ve stáří.

Já jsem opravdu fascinována všemi souvislostmi v našem těle. Tak se napřim ať dech může do tvého těla volně proudit. Jak na funkční dech se dočteš zde >>>.

Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.