Hypermobilita je téma, na které se mě v poslední době hodně ptáte. Zdá se, že začíná být doba s větším počtem hypermobilních lidí. Bavíme se o tom i na různých školeních. Kdo ví, co je příčinou – možná hormony, které nás v dnešní době obklopují.
Hypermobilita znamená nadměrný rozsah pohybu v kloubech, který překračuje běžnou normu. Může vést k bolestem, únavě a častým zraněním.
I hypermobilní lidé mají někde zatuhlinky. Právě v této souvislosti se mě často ptáte: Jestli jsem hypermobilní, mohu používat automasážní techniky?
Má odpověď je ano protože automasážní techniky jsou skvělé v tom, že i hypermobilní lidé jsou někde zatuhlí a mají bolavá místa. Je však důležité používat je trochu omezeně a specifickým způsobem.
Máš pocit, že tvé tělo potřebuje větší oporu zevnitř?
Fascie jsou husté vrstvy pojivové tkáně, které obalují a propojují svaly, kosti, orgány – prostě vše v těle. Tvoří jakousi 3D síť, která dává tělu tvar a drží ho pohromadě. Čím kvalitnější vlákna, tím lepší opora pro tvé klouby a svaly.
U hypermobilních lidí bývají fascie často oslabené nebo přetažené v určitých místech. To může vést k řetězovým reakcím a přenosu napětí do vzdálených oblastí. Studie ukazují, že hypermobilní jedinci mají změněnou strukturu kolagenu ve fasciích. To může vést ke snížené opoře a stabilitě těla.
To je důvod, proč je péče o fascie tak důležitá, zvlášť když jsi hypermobilní.
Jak fascie posílit, když jsi hypermobilní? Tady jsou 3 osvědčené tipy:
Automasážní pomůcky jako pěnový válec, ježek, tenisák můžete používat k aktivaci tkáně. To znamená, že:
Je důležité v pohybu nechodit do maxima v kloubu. To platí i u jógy a jakéhokoliv jiného sportu.
Většinou na jógu chodí často právě hypermobilní ženy, které by vlastně měly chodit do posilovny. To je zajímavý paradox. Pro hypermobilní osoby je důležité:
V kloubech není třeba jít na maximum – naopak je lepší nechat tam ještě prostor pro pohyb, jít pouze do 70% rozsahu a pozici držet více silou. Proto je důležité:
Dobrá je také stimulace trochu vlažnější vodou. Ne horkou, která všechno vazivo uvolňuje, ale spíše chladnější vodou.
Co se týče otužování – já osobně nemůžu. Musela jsem od toho upustit, protože mi to nedělalo dobře. V daný moment ano, ale později se projevily zdravotní problémy, které člověk ani nepřisuzoval tomu, že mi slzí oko, což bylo vlastně způsobeno chladem v těle.
Takže ne každý typ člověka je vhodný na otužování. Ti, kdo mají hodně „ohně“, pro ty je to jasná volba. Ale jsou typy, pro které to vhodné není.
Pro hypermobilní lidi je vlažnější voda ve sprše lepší než horká. Totéž platí o horkých koupelích a vanách – ty spíš hypermobilitu podporují.
V sauně je situace jiná, tam je vybalancování – jdete do horka a pak do studené vody, takže tam se tkáň stáhne.
Moje kamarádka Jana Dedková – terapeut tradiční čínské medicíny, napsala článek ZDE , který nabízí pohled z hlediska čínské medicíny a ta umí pomoci tak, aby nenadělala během života „velkou paseku“.
Ženy často trpí nedostatečností krve jater. Což je, vzhledem k tomu, že ženy během života ztrácí krev menstruací a porody, logické. Typickými znaky jsou bledost pleti, bledý jazyk, zimomřivost a často se krevními testy přijde i na skutečný deficit – snížená hladina železa, hemoglobinu, hematokritu, případně i červených krvinek.
Druhým častým důvodem, který může život s hypermobilitou velmi znepříjemnit, je nedostatečnost dráhy sleziny, která „nerodí maso“. Převedeno do řeči běžného člověka: tito lidé téměř nejsou neschopni vytvářet svalovou hmotu.
Často se trápí v posilovnách, ale bez efektu. Doprovodné příznaky bývají únava, zimomřivost, kašovitá stolice apod. Více v jejím článku ZDE.
Najdi pravou příčinu svých bolestí kolen, kyčlí, zad a začni žít v pohybu a bez bolesti.
Praktická on-line praktická přednáška zdarma
Vyber si den a čas. Praktická přednáška je on-line a trvá 2h. Udělej si dostatek času na celé zhlédnutí. Připrav si ručník pro praxi, papír a tužku na poznámky.