Fascie skrytý klíč k životu bez bolesti zad a kloubů - martinafallerova.cz

Fascie: Skrytý klíč k životu bez bolesti, o kterém jste nevěděli

Fascie – přehlížená tkáň, která propojuje celé tělo

Fascie jsou klíčem ke zdraví tvého pohybového aparátu, ale většina lidí o nich nikdy neslyšela.

Bolí tě záda, ramena, kolena nebo kyčle a nevíš proč?

Příčina může být právě v dysfunkci fasciální tkáně, která propojuje celé tvé tělo od hlavy až k patě. Moderní anatomie dlouho přehlížela fascie jako bezvýznamnou „obalovou tkáň“, ale nejnovější výzkumy ukazují, že právě fascie hrají zásadní roli v pohybu, stabilitě i přenosu sil v lidském těle. V tomto článku ti vysvětlím, co jsou fascie, jak ovlivňují tvé zdraví a hlavně – jak se o ně starat, abys předešla bolestem a zlepšila svůj pohyb.

Fascie – anatomický objev, který mění pohled na lidské tělo

Trápí tě chronické bolesti zad, kolen nebo ramen? Možná jsi už vyzkoušela různé léčebné metody, ale bez dlouhodobého efektu.

Skutečná příčina tvých obtíží totiž nemusí být v místě bolesti, ale v fasciích – rozsáhlé síti pojivové tkáně, která obklopuje a prostupuje všechny svaly, kosti, nervy i orgány. Fascie tvoří až 20% hmotnosti tvého těla, ale donedávna byly v anatomii přehlíženy jako pouhá „obalová tkáň“. Nejnovější výzkumy však ukazují, že fascie jsou mnohem víc:

  1. Tvoří 3D prostorovou síť, která udržuje tvar a integritu těla
  2. Obsahují více receptorů než svaly a jsou klíčové pro vnímání pohybu a bolesti
  3. Aktivně reagují na mechanické zatížení a mění svou tuhost

Když pochopíš, jak fascie fungují, získáš nový pohled na své tělo a klíč k řešení mnoha pohybových problémů.

Fascie se skládají převážně z kolagenních a elastinových vláken, která tvoří síťovitou strukturu podobnou prostorové mřížce. Tato struktura je nesmírně pevná (fascie mají vyšší pevnost v tahu než ocel!), ale zároveň pružná a adaptabilní. Fascie tak funguji jako „biotensegritní“ systém, který udržuje naše tělo pohromadě a umožňuje mu odolávat gravitaci i nárazům.

Jak fascie ovlivňují bolest a pohyb

Bolí tě často záda v bederní oblasti? Příčina může být v narušení klíčové fasciální struktury – thorakolumbální fascie.

Thorakolumbální fascie je silný vazivový pás, který spojuje dolní část zad s pánví a končetinami. Když je tato fascie přetížená nebo slepená, může způsobovat bolest v celé oblasti beder, hýždí i zadní strany stehen. Zajímavé je, že skutečný zdroj bolesti často není v místě, kde ji cítíš. Kvůli provázanosti fascií se totiž napětí a dysfunkce přenáší i do vzdálených oblastí těla:

  1. Bolest hlavy může souviset se zkrácenými fasciemi v oblasti krku, ramen, ale i hamstringů
  2. Bolest kolen často pramení z dysfunkce fascií na stehnech
  3. Bolesti paty mohou být způsobeny slepenými fasciemi zadní strany dolních končetin nebo propadlou klenbou nohy

Proto je při řešení pohybových obtíží důležité neopomíjet fascie a dívat se na tělo jako na propojený celek.

Díky tomuto přístupu můžeme vysvětlit i rozpory mezi příznaky a objektivními nálezy. Například výsledky RTG nebo MRI často neodpovídají intenzitě bolesti, kterou pacient cítí. Je to tím, že tyto metody neukazují stav měkkých tkání včetně fascií. Změny ve fasciích, jako je ztráta kluznosti mezi jednotlivými vrstvami nebo vznik aktivních trigger pointů, přitom mohou způsobovat značné obtíže, aniž by byly na snímcích patrné.

Fascie a moderní životní styl – toxický vztah

Pravidelně cvičíš, jíš zdravě, ale přesto tě trápí ztuhlost a bolesti? Na vině může být právě tvůj životní styl.

Moderní způsob života je pro naše fascie doslova toxický. Převaha sedavých činností, nedostatek přirozeného pohybu, chronický stres – to vše negativně ovlivňuje kondici fasciální tkáně. Fascie reagují na mechanické zatížení – potřebují pravidelný pohyb a protažení, aby zůstaly zdravé a funkční. Když se nehýbeme, fascie postupně tuhnou, slepují se a ztrácí svou pružnost. Vznikají v nich trigger pointy a oblasti zvýšeného napětí, které vedou k omezení pohybu a bolestem.

  1. Zařaď do svého dne více dynamického pohybu, při kterém se střídá stah a protažení svalů
  2. Vyhýbej se dlouhému statickému sezení nebo stání, dělej si pravidelné přestávky
  3. Najdi si každý den chvilku na protažení zkrácených fascií a jejich hydrataci, detoxikaci pomocí strečinku a automasážních technik.

Kromě sedavého životního stylu je pro fascie velkým nepřítelem také chronický stres.

Výzkumy ukazují, že fascie obsahují vysoké množství receptorů pro stresové hormony. Když jsme ve stresu, fascie se stahují a tuhnou, jako by se připravovaly na útok. Pokud stres trvá dlouho, toto zvýšené napětí se fixuje a fascie ztrácí svou adaptabilitu. Proto je pro zdraví fascií důležité nejen pravidelně cvičit, ale také relaxovat a učit se zvládat stres.

Zajímavé je, že dysfunkce fascií mohou zpětně zhoršovat stres a úzkosti.

Fascie totiž hrají klíčovou roli v našem vnímání těla a emocí. Když jsou fascie přetížené a zatuhlé, mozek dostává signály o ohrožení a spouští stresovou reakci. Vzniká tak bludný kruh, kdy stres způsobuje změny ve fasciích a změny ve fasciích zvyšují stres. Vědomá práce s fasciemi pomocí automasáží, dechových technik a uvědomění proto může významně přispět k psychické pohodě.

Voda – elixír života pro vaše fascie

Fascie jsou z velké části tvořeny vodou – ta představuje až 70% jejich objemu. Voda je pro fascie doslova životně důležitá. Udržuje je pružné a kluzké, funguje jako mazivo mezi jednotlivými vrstvami tkáně. Když fascii hydratujeme, zlepšujeme tím její schopnost absorbovat nárazy, přenášet silové impulzy a informace. Naopak dehydrované fascie jsou tužší, náchylnější k přetížení a bolestem.

  1. Pij pravidelně čistou vodu, snaž se vypít alespoň 30 ml na kg tělesné hmotnosti
  2. Doplňuj tekutiny i během a po cvičení, kdy se voda z fascií ztrácí
  3. Dopřej si občas sklenici vody s citronem nebo špetkou himalájské soli pro lepší vstřebávání

Klíčovou roli v hydrataci fascií hraje kyselina hyaluronová.

Tato látka, kterou si naše tělo samo vytváří, je přítomna v matrix fasciální tkáně. Funguje jako houba, která na sebe váže vodu a udržuje ji ve tkáních. S věkem a vlivem špatné životosprávy ale množství kyseliny hyaluronové v těle klesá. Naštěstí ji můžeme doplňovat zvenčí:

Pohyb je dalším důležitým faktorem pro hydrataci fascií.

Když se hýbeme, fascie se „ždímají“ jako houba a uvolňují z těla přebytečnou vodu i toxiny. Zároveň se do nich nasává čerstvá tekutina obohacená o živiny. Pravidelný pohyb tak podporuje látkovou výměnu a očistu fascií stejně jako automasážní rolfingové tehcniky.

Klíčem k úspěchu je pozvolnost a pravidelnost. Ztuhlé a slepené fascie potřebují čas a trpělivost, aby se uvolnily.

Jednou z nejefektivnějších automasážních pomůcek je pěnový válec. Válcování pomáhá uvolnit napětí ve svalech a pojivových tkáních, zlepšuje prokrvení a lymfatický odtok. Při válcování vlastně využíváš váhu svého těla k „vymačkání“ slepených vrstev fascií a trigger pointů. Může to být zpočátku trochu bolestivé, ale pravidelným cvičením se citlivost snižuje. Začni správně s mým návodem Jak na uvolnění, hydrataci a detoxikaci svalů a fascií pěnovým válcem, ježkem, tenisákem.

Nový pohled na zdraví pohybového aparátu

Fascie jsou skutečným pojivem mezi naším fyzickým a duševním zdravím. Jejich stav odráží nejen to, jak se hýbeme, ale i jak žijeme a myslíme.

Chronické bolesti a omezení hybnosti jsou často důsledkem nevědomého zacházení s fasciemi – mnohaletého přetěžování, jednostrannosti, potlačovaného stresu. Jakmile se naučíme vnímat fascie jako citlivou a vnímavou tkáň, která reaguje na každý podnět, začneme se k nim chovat s větší péčí a úctou.

Mým přáním je, aby se povědomí o fasciích rozšířilo do všech oblastí zdravotní péče i každodenního života. Aby se staly přirozenou součástí naší kultury těla, pohybu a zdraví.

Fascie nám toho mají tolik co říct, jen se musíme naučit naslouchat. Začněme tím dnes – popřejme svým fasciím dotek laskavé pozornosti, dopřejme jim hojivý pohyb a regeneraci. Uvidíte, že se vám odmění pocitem lehkosti, pružností a radostí z přirozeného pohybu.

Jsem nesmírně vděčná, že ti mohu zprostředkovat tyto poznatky a provést tě na cestě k novému chápání vlastního těla. Pokud tě téma fascií zaujalo a chtěla bys ho prozkoumat do hloubky zvu tě na praktickou on-line přednášku zdarma OB BOLESTI K RADOSTI.

Ať je tvá cesta fasciemi plná objevů, radosti a zdraví!

Martina Fallerová

Přeji ti krásné dny v pohybu a bez bolesti,
Martina

Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.

Najdi pravou příčinu svých bolestí kolen, kyčlí, zad a začni žít v pohybu a bez bolesti.

Praktická on-line praktická přednáška zdarma

Hluboká fasciální linie - pánevní dno - martinafallerova.cz

Vyber si den a čas. Praktická přednáška je on-line a trvá 2h. Udělej si dostatek času na celé zhlédnutí. Připrav si ručník pro praxi, papír a tužku na poznámky.

Čas vysílání

0
spokojených návštěvníků
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *