Jak na regeneraci fasciové tkáně? martinafallerova.cz

VÍTE JAK NA REGENERACI A VÝŽIVU FASCIOVÉ TKÁNĚ?

Jak na regeneraci fasciové tkáně? martinafallerova.czTento článek je pokračováním BOLÍ VÁS ZÁDA? TŘEBA ZA TO MŮŽE FASCIE.

FASCIE nebo také pojivová tkáň, je struktura, která obaluje, rozděluje a tvoří oporu celému systému v těle. Je tvořena kolagenními, elastickými a dalšími vlákny, která jsou obklopena mezibuněčnou tekutinou. Fascie obaluje cévy, nervy, kosti

, svaly, jednotlivé snopečky svalů, vnitřní orgány jsou v ní také zavěšeny. Z toho vidíme, že tato tkáň tvoří v našem těle obrovskou prostorovou 3D pavučinu v těle, aby vše drželo a zároveň se mezi sebou mohlo pohybovat a klouzat. Je i nejbohatším smyslovým orgánem v těle. Má vliv také na stabilitu v těle. Ne svaly a kosti, jak se kdysi myslelo. 

Kolagen je hlavní organická složka podpůrného systému organismu, chrupavek, kostí, šlach, vaziva a kůže. Je to nejrozšířenější skupina živočišných bílkovin a jako významná složka se podílí na správné funkci cévních stěn, rohovek, bazálních membrán a některých tělesných orgánů. Tvoří až deset procent celkové hmotnosti lidského těla a až sedmdesát procent kůže.

V současné době zná věda okolo 27 druhů kolagenu a jeho biologický význam je obrovský. Proč? Degradace kolagenu v těle totiž může vyvolat choroby postihující zejména klouby, srdce, cévy, svaly a kůži. Neméně významnou roli hraje kolagen také v procesu stárnutí organismu, protože se jeho tvorba po 25 roce našeho života snižuje.

Nejrozšířenějším typem kolagenu je právě ten, jenž je obsažen v kůži, kostech a šlachách. Je několik zásad a doporučení, která se oplatí dodržovat, aby naše fasciová síť neztratila tekutost, hydrataci, elasticitu. Naše tělo nám určitě poděkuje, a my se budeme cítit mnohem lépe.

Nezůstávej staticky v jedné pozici dlouho

Tělo je stvořeno pro pohyb. Díky pohybu se jednotlivé vrstvy v těle neslepí a později nám nebudou způsobovat tuhost a omezený rozsah. Pokud máte děti, využijte jejich dětská hřiště a nebuďte pouze jako dozor, ale vyvěste se za nohy i paže. Vaše tělo bude nadšené.

Reguluj si stres delšími procházkami či sportem

Při stresu fasciová tkáň tuhne, plstnatí a v těle se hromadí toxiny. Pohyb, při kterém se zpotíme pomůže nejen k rozpohybování jednotlivých struktur, ale i dojde i k detoxikaci našeho organismu. Právě na detoxikaci potem přes kůži se často zapomíná.

Bojuj proti nadváze

Nejen že při ní trpí klouby, šlachy, vazy nadměrnou zátěží, pohybové schopnosti jsou omezeny, ale v tukové tkáni, která je součástí fascie se shromažďuje tuk. Naplněné buňky tukem produkují špatné hormonální a zánětlivé látky. A celulitida taky na kráse moc nepřidá.

Přestaň kouřit

Při kouření vzniká velké množství škodlivých látek, které berou buňkám kyslík z krve. Nikotin stahuje cévy a žíly a tím je staví do stresové situace, které působí negativně na vyživování tkání. Proto je u kuřáků větší riziko bolesti zad, artrózy, problémy s ploténkami. Je to díky špatnému zásobení těchto struktur.

Omez alkohol

Také ten způsobuje ztrátu elasticity a vysušení této tkáně

Hodně pij

Naše tělo se skládá ze 70% vody, proto je důležitý přísun přibližně 1,5l neperlivé vody denně. Ale opravdu vody. Žádné kafe, limonády, koly. To jsou poživatiny a naše tělo spíše odvodní.

Jez kvalitní bílkoviny

Základem fasciové tkáně jsou proteinová vlákna. Aby se mohl tvořit, potřebuje tělo protein. Určité aminokyseliny, které se musí z jídlem našemu tělu dodat, jinak se je samo nevytvoří. Lépe se hodí živočišný protein než rostlinný. Jezte proto raději vysokohodnotné maso a vajíčka – bio, ryby. Pro vegetariány je velice důležité, aby dbaly na dostatečné množství bílkovin – čočka, fazole a jiné luštěniny.

Měj dostatek vitamínu C

Syntéza kolagenu je závislá na vitamínu C. Pokud v těle chybí tento vitamín, dochází k úbytku ve svalech, protože produkce kolagenu je narušena. Nenechte se obalamutit, že jíte dostatek ovoce. Není to nejlepší dodavatel vitamínu C. Daleko více jej najdete v domácí zelenině – brokolice, kapusta, zelí, fenykl, chili, brambory. V létě domácí jahody, bobuloviny. Z tropického ovoce je obrovským zdrojem kiwi, papája. Nejvíce je tohoto vitamínu v acerole.

Měj dostatek Zinku

Je to důležitý prvek pro buněčnou výměnu, kolagenovou syntézu, podporuje imunitní systém, produkci inzulínu, je nepostradatelný pro hormonální funkci štítné žlázy a testosteronu. Testosteron působí jak u mužů, tak žen pro pevné tkáně. Zinek obsahuje hovězí a vepřové maso, vejce, sýry, luštěniny, ořechy, mořské plody a vnitřnosti.

Nezapomeň ani na Magnesium a Kalium

I tyto prvky se podílejí na buněčné výměně, kolagenové syntéze a hydrataci tkání. Dobrým zdrojem magnesia a minerální voda a hodně slunečnicových semen. Kalium najdeme v hřibech, banánech, fazolích, sýrech, špenátu či bramborách.

Spi dostatečně a kvalitně

Ve spaní se regeneruje organismus, tkáně a ploténky. Meziobratlové ploténky se mohou při dostatečně dlouhém ležení naplnit tekutinou a tím dostanou novou výživu. Při hlubokém spánku se vytváří růstový hormon, který podporuje kolagenovou syntézu. Proto je třeba dodržovat spánkovou hygienu. Choď spát v pravidelný čas a spi přibližně 6 – 8h. V době oběda je naše tělo v útlumu a není naprogramované k akci. Je lepší toto respektovat.

Válcuj a ježkuj

Pokud je naše tělo ve stresu, stažené a nepružné, pomůže nám Pěnový válec či jiná masážní pomůcka. Technika použití je ale klíčová.
Jak na to?

Poradí vám e-book – Jak na uvolnění a hydrataci svalové a fasciové tkáně. Klikněte ZDE.

Vytvořila jsem pro vás unikátní on-line video kurz – RESTARTUJ SVÉ TĚLO. Kde vše nejdříve uvolníme pomocí automasážních pomůcek, pak zapracujeme na optimálních délkách svalových a fasciových struktur a na konci vše zpevníme do funkčnosti a zaintegrujeme do denních pohybových návyků. Těším se na vás všechny v kurzu na viděnou.

 

 

 

Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.
  • 5 RANNÍCH POHYBOVÝCH NÁVYKŮ PRO PRUŽNÉ TĚLO BEZ BOLESTI

    Stáhněte si e-book 5 RANNÍCH POHYBOVÝCH NÁVYKŮ PRO PRUŽNÉ TĚLO BEZ BOLESTI a přidejte se tak ZDARMA ke Škole pohybových návyků.

  • Kategorie