Fascie výživa - martinafallerova.cz

VÍTE JAK NA REGENERACI A VÝŽIVU FASCIOVÉ TKÁNĚ?

Jak na regeneraci fasciové tkáně? martinafallerova.czTento článek je pokračováním BOLÍ VÁS ZÁDA? TŘEBA ZA TO MŮŽE FASCIE.

FASCIE nebo také pojivová tkáň, je struktura, která obaluje, rozděluje a tvoří oporu celému systému v těle. Je tvořena kolagenními, elastickými a dalšími vlákny, která jsou obklopena mezibuněčnou tekutinou. Fascie obaluje cévy, nervy, kosti

, svaly, jednotlivé snopečky svalů, vnitřní orgány jsou v ní také zavěšeny. Z toho vidíme, že tato tkáň tvoří v našem těle obrovskou prostorovou 3D pavučinu v těle, aby vše drželo a zároveň se mezi sebou mohlo pohybovat a klouzat. Je i nejbohatším smyslovým orgánem v těle. Má vliv také na stabilitu v těle. Ne svaly a kosti, jak se kdysi myslelo. 

Kolagen je hlavní organická složka podpůrného systému organismu, chrupavek, kostí, šlach, vaziva a kůže. Je to nejrozšířenější skupina živočišných bílkovin a jako významná složka se podílí na správné funkci cévních stěn, rohovek, bazálních membrán a některých tělesných orgánů. Tvoří až deset procent celkové hmotnosti lidského těla a až sedmdesát procent kůže.

V současné době zná věda okolo 27 druhů kolagenu a jeho biologický význam je obrovský. Proč? Degradace kolagenu v těle totiž může vyvolat choroby postihující zejména klouby, srdce, cévy, svaly a kůži. Neméně významnou roli hraje kolagen také v procesu stárnutí organismu, protože se jeho tvorba po 25 roce našeho života snižuje.

Nejrozšířenějším typem kolagenu je právě ten, jenž je obsažen v kůži, kostech a šlachách. Je několik zásad a doporučení, která se oplatí dodržovat, aby naše fasciová síť neztratila tekutost, hydrataci, elasticitu. Naše tělo nám určitě poděkuje, a my se budeme cítit mnohem lépe.

Kromě níže popsaných doporučení je důležité kolagen do svého těla v pozdějších letech dodávat zvenčí. Vyzkoušela jsem již spoustu druhů a nejvíce se mi osvědčil kolegen jedinečné směsi účinných látek, jako je kolagen, MSM, chondroitin, glukosamin, Boswellia serrata spojenou s generaci prebiotik na bázi enzymaticky ztekucených čekankových fruktooligosacharidů.

Nezůstávej staticky v jedné pozici dlouho

Tělo je stvořeno pro pohyb. Díky pohybu se jednotlivé vrstvy v těle neslepí a později nám nebudou způsobovat tuhost a omezený rozsah. Pokud máte děti, využijte jejich dětská hřiště a nebuďte pouze jako dozor, ale vyvěste se za nohy i paže. Vaše tělo bude nadšené.

Reguluj si stres delšími procházkami či sportem

Při stresu fasciová tkáň tuhne, plstnatí a v těle se hromadí toxiny. Pohyb, při kterém se zpotíme pomůže nejen k rozpohybování jednotlivých struktur, ale i dojde i k detoxikaci našeho organismu. Právě na detoxikaci potem přes kůži se často zapomíná.

Bojuj proti nadváze

Nejen že při ní trpí klouby, šlachy, vazy nadměrnou zátěží, pohybové schopnosti jsou omezeny, ale v tukové tkáni, která je součástí fascie se shromažďuje tuk. Naplněné buňky tukem produkují špatné hormonální a zánětlivé látky. A celulitida taky na kráse moc nepřidá.

Omez cukr

Zvýšený nebo přebytečný cukr v cévním řečišti spontánně reaguje s bílkovinami a vytváří volné radikály, které odpovídají za vznik nespecifických můstků v kolagenu, což vede k tuhnutí a snížení elasticity šlach a fascií. Čím tužší jsou pojivové tkáně, tím je větší riziko mikrotraumatizace tkání během dynamického pohybu. Mikrotraumata jsou zacelována jiným typem kolagenu, který je míň elastický a více tužší. A tak se dostáváme do bludného kruhu. Zde je doporučována dávka 81mg aspirinu denně, který zabraňuje vzniku nežádoucích nespecifických můstků v kolagenní tkáni. Pokud se vám nedaří držet hladinu krevního cukru pod kontrolou doporučuje se aktivní forma vitamínu B1.

Přestaň kouřit

Při kouření vzniká velké množství škodlivých látek, které berou buňkám kyslík z krve. Nikotin stahuje cévy a žíly a tím je staví do stresové situace, které působí negativně na vyživování tkání. Proto je u kuřáků větší riziko bolesti zad, artrózy, problémy s ploténkami. Je to díky špatnému zásobení těchto struktur.

Omez alkohol

Také ten způsobuje ztrátu elasticity a vysušení této tkáně.

Hodně pij

Naše tělo se skládá ze 70% vody, proto je důležitý přísun přibližně 1,5l neperlivé vody denně. Ale opravdu vody. Žádné kafe, limonády, koly. To jsou poživatiny a naše tělo spíše odvodní.

Jez kvalitní bílkoviny

Základem fasciové tkáně jsou proteinová vlákna. Aby se mohl tvořit, potřebuje tělo protein. Určité aminokyseliny, které se musí z jídlem našemu tělu dodat, jinak se je samo nevytvoří. Lépe se hodí živočišný protein než rostlinný. Jezte proto raději vysokohodnotné maso a vajíčka – bio, ryby. Pro vegetariány je velice důležité, aby dbaly na dostatečné množství bílkovin – čočka, fazole a jiné luštěniny.

Měj dostatek vitamínu C

Syntéza kolagenu je závislá na vitamínu C. Pokud v těle chybí tento vitamín, dochází k úbytku ve svalech, protože produkce kolagenu je narušena. Nenechte se obalamutit, že jíte dostatek ovoce. Není to nejlepší dodavatel vitamínu C. Daleko více jej najdete v domácí zelenině – brokolice, kapusta, zelí, fenykl, chili, brambory. V létě domácí jahody, bobuloviny. Z tropického ovoce je obrovským zdrojem kiwi, papája. Nejvíce je tohoto vitamínu v acerole.

Měj dostatek Zinku

Je to důležitý prvek pro buněčnou výměnu, kolagenovou syntézu, podporuje imunitní systém, produkci inzulínu, je nepostradatelný pro hormonální funkci štítné žlázy a testosteronu. Testosteron působí jak u mužů, tak žen pro pevné tkáně. Zinek obsahuje hovězí a vepřové maso, vejce, sýry, luštěniny, ořechy, mořské plody a vnitřnosti.

Nezapomeň ani na Magnesium a Kalium

I tyto prvky se podílejí na buněčné výměně, kolagenové syntéze a hydrataci tkání. Dobrým zdrojem magnesia a minerální voda a hodně slunečnicových semen. Kalium najdeme v hřibech, banánech, fazolích, sýrech, špenátu či bramborách.

Spi dostatečně a kvalitně

Ve spaní se regeneruje organismus, tkáně a ploténky. Meziobratlové ploténky se mohou při dostatečně dlouhém ležení naplnit tekutinou a tím dostanou novou výživu. Při hlubokém spánku se vytváří růstový hormon, který podporuje kolagenovou syntézu. Proto je třeba dodržovat spánkovou hygienu. Choď spát v pravidelný čas a spi přibližně 6 – 8h. V době oběda je naše tělo v útlumu a není naprogramované k akci. Je lepší toto respektovat.

Válcuj a ježkuj

Jak se protahovat fascie - martinafallerova.cz

Pokud je naše tělo ve stresu, stažené a nepružné, pomůže nám Pěnový válec či jiná masážní pomůcka. Technika použití je ale klíčová. Směr fasciových vláken je jiný než směr svalových vláken. Aby došlo k uvolnění fasciové struktury a tím i cév, nervových zakončení a svalů je důležitá technika a směr válcování. A to zde spousta lektorů nezná.
Jak na to?

Poradí vám e-book – Jak na uvolnění a hydrataci svalové a fasciové tkáně. Klikněte ZDE.

Vytvořila jsem pro vás unikátní on-line video kurz – RESTARTUJ SVÉ TĚLO. Kde vše nejdříve uvolníme pomocí automasážních pomůcek, pak zapracujeme na optimálních délkách svalových a fasciových struktur a na konci vše zpevníme do funkčnosti a zaintegrujeme do denních pohybových návyků. Těším se na vás všechny v kurzu na viděnou.

Faspo - žije bez bolesti - martinafallerova.cz
Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.