Jak si užít lyže bez bolesti zad a kloubů - martinafallerova.cz

Jak si užít lyže bez bolesti zad a kloubů

Miluješ lyžování? Ale trápí tě na lyžích bolesti zad? Kyčlí? Kolen? Trapézů? Právě pro tebe jsem sepsala tento článek.

Bolí tě po lyžování lýtka? 

Lýtko je během lyžování staženo v lyžařské botě celý den. A tak nedochází k pohybu chodidla jako při chůzi, kdy se lýtko a achilovka natahuje, stahuje a jednotlivé vrstvy mezi sebou klouzají. Proto je potřeba tuto část po lyžování uvolnit, protáhnout.

Na vině může být i nesprávná lyžařská technika kdy lýtka pracují více než by měla. Může být na vině tvá váha těla více vzadu na patách. Pak netlačíš při lyžování do přední části boty, ale jsi více vzadu.

Bolí tě při lyžování tvá kolena?

Máš tuhé, neelastické nebo zkrácené fascie a svaly dolní končetiny?

Při pohybu – ohnutí se tak vytváří příliš velké tahy do úponů kolem kolen. Ve šlachách jsou receptory a ty vyhodnotí, že tah je příliš velký a tak se ozve bolest. Navíc zkrácené svaly vytváří také méně prostoru v kloubu a to může být i důvod, že se začne chrupavka více opotřebovávat.

Jaké je řešení? Jednoduché. Správné automasážní rolfingové techniky ti pomohou s tímto uvolněním a pak stačí protáhnout a je to. Proč nepomáhá pouze protažení? Protože protažení se děje pouze v místech, které jsou elastické. Tam kde je to tuhé, slepené, tam se protažení nedostane. Navíc fasciální síť, která vše v těle obaluje má jinou strukturu  a směr než svalová vlákna. My tak potřebujeme jinou strategii než pouhé protahování. To vše se můžeš naučit buď v e-booku Jak na chodidlo, koleno, kyčel – nauč se chodit nebo v on-line kurzu RESTARTUJ SVÉ TĚLO.

Jak si užít lyže bez bolesti zad a kloubů - martinafallerova.cz

Při lyžování nedodržuješ osu dolní končetiny – 2 prst, koleno, kyčel a tak dochází k vyosení v koleni, větším tahům na určité úpony a také opotřebovávaní chrupavky, která je v některých místech více stlačena a nedochází k její regeneraci, vysychá a začne se drolit. Více všechny souvislosti vysvětluji na praktické přednášce zdarma ZDE.

Na vině může být i špatná technika. Kdy nepracuješ se střídavými tlaky na malíkovou a palcovou hranu chodidla a místo toho pohyb s chodidla přenášíš do kolen, tím tam vznikají větší tahy na úpony, vyosení, decentrace .

Nefunkční úpony kolem kolen. Proto aby koleno dobře fungovalo je potřeba aby bylo stabilní a tuto stabilitu zajišťují funkční úpony kolem kolen. Často ale vidím, že u spousty lidí nepracují. Neumí tyto úpony aktivovat. Nejde o to mít silná stehna. Jde o funkční úpony kolem kolen. Jak je aktivovat? Toto je součástí jak e-booku Jak na chodidla, kolena , kyčle nauč se chodit tak i on-line kurzu RESTARTUJ SVÉ TĚLO.

Pokud tě trápí kolena, můžeš se začíst i do článku, kde popisuji, jak by měla vypadat účinná strategie, při řešení potíží s koleny. Celý článek najdeš ZDE <.

Bolest kolen cviky - martinafallerova.cz

Bolest tě kyčelních kloubů a zad při lyžování

Tyto dvě části spolu souvisí a navzájem se ovlivňují. Často bývají stažené kyčelní klouby díky sedavému způsobu života a omezenému pohybu. Pak při pohybu, ohýbání se pohyb pánve neděje přes kyčelní klouby, ale v bederní páteři. A na bederní část jsou tedy vyvolávány větší tahy a receptory vyhodnotí, že už je toho příliš. 

Stažení v kyčelních kloubech také dráždí a tahá při pohybu za sedací nerv, který prochází skrz zevní rotátory kyčelních kloubů.

Dostatečně mobilní kyčelní klouby umožní rotační pohyb pánve přes hlavici stehenní kosti a tím může zůstat páteř ve své přirozeném napřímeni kde funguje svalový korzet, který chrání páteř. Pokud je naše páteř celá v oblouku, nedochází ke  svalové ochraně páteře. 

Jaké je řešení. Opět je potřeba uvolnit fasciální a svalové struktury kyčelního kloubu. Pak můžeme mít i při lyžování páteř napřímenou a funkční střed těla může být aktivní.

Pak může být i při lyžování páteř napřímená a funkční střed těla aktivní.

Bolí tě trapézové a krční svaly při lyžování?

Hlava potřebuje koukat dopředu a vždy se přizpůsobuje segmentům pod ní. Reaguje na jejich nastavení. Tak pokud není páteř v napřímeni má to vliv na pozici lopatek, které následně ovlivní trapézové svaly a krční páteř. 

Představte si, že i úchop, jakým držíme lyžařské hole ovlivňuje pozici lopatky a napětí v trapézových svalech. Silový úchop je přes malík a 3 prsty. Tento úchop se řetězí do otevřené pozice ramen a zapojuje více dolní fixátory lopatek.

Pokud držíme hůl silově přes palec a ukazovák, řetězení je více do přední části ramene, prsního svalů, který táhne lopatku dopředu a tím ovlivní napětí v trapézpvých svalech. Palec a ukazovák, slouží na jemnou motoriku a nejsou určeny k silové práci. Více o tom mluvím zde na videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Video je součástí e-booku zdarma ZJISTI, PROČ TĚ BOLÍ TRAPÉZOVÉ SVALY A KRČNÍ PÁTEŘ. Stáhnout si jej můžeš ZDE <.

Jak dýcháš při lyžování? Sportu?

Ano, i jak dýcháš, kde máš pozici jazyka, tak i toto se promítá do tvého těla a ovlivňuje, jestli 

  • máš dostatek kyslíků pro své buňky
  • ti zbytečně kvůli dechu netuhnou svaly
  • máš více hydratace pro své fascie
  • je ti tepleji
  • funguje ti střed těla a je chráněna tvá páteř

O funkčním dechu při sportu píši v článku POZNEJ TAJEMSTVÍ SPRÁVNÉHO DECHU PŘI SPORTOVÁNÍ ZDE <.

DECH A SPORT - martinafallerova.cz

O opravdu funkčním středu těla a proč i pozice jazyka je tak důležitá – píši v článku ZDE <..

Fascie - hluboká přední linie - HSSS - martinafallerova.cz


Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.

Najdi pravou příčinu svých bolestí kolen, kyčlí, zad a začni žít v pohybu a bez bolesti.

Praktická on-line praktická přednáška zdarma

Hluboká fasciální linie - pánevní dno - martinafallerova.cz

Vyber si den a čas. Praktická přednáška je on-line a trvá 2h. Udělej si dostatek času na celé zhlédnutí. Připrav si ručník pro praxi, papír a tužku na poznámky.

Čas vysílání

0
spokojených návštěvníků
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *