Naši vědci rozkouskovali naše tělo na jednotlivé části. Učíme se zvlášť kosti, svaly, jednotlivé orgány. Ale s vývojem lepší zobrazovací techniky se zjistilo, že v těle je ještě dlouho opomíjená tkáň, která prostupuje celým našim tělem, vše obaluje, spojuje, slouží pro přenos sil, napětí, a aby vše mezi sebou klouzalo a naše těla se tak mohla pohybovat volně a elegantně. Díky této tkáni VŠE v těle souvisí se VŠÍM a jmenuje se FASCIE.
FASCIE – nebo také pojivová tkáň, je struktura, která obaluje, rozděluje a tvoří oporu celému systému v těle. Je tvořena kolagenními, elastickými a dalšími vlákny, která jsou obklopena mezibuněčnou tekutinou. Fascie obaluje cévy, nervy, kosti, svaly, jednotlivé snopečky svalů, vnitřní orgány jsou v ní také zavěšeny. Z toho vidíme, že tato tkáň tvoří v našem těle obrovskou prostorovou 3D pavučinu v těle, aby vše drželo a zároveň se mezi sebou mohlo pohybovat a klouzat. Je i nejbohatším smyslovým orgánem v těle. Má vliv také na stabilitu v těle. Ne svaly a kosti, jak se kdysi myslelo.
Zároveň je neustále v pohybu, přetváří se a přizpůsobuje pohybům a polohám našeho těla. Důležitou vlastností fascie je ELASTICITA. Tato vlastnost slouží pro uchování kinetické energie pro ulehčení následujícího pohybu. Představme si to třeba na luku. Pokud budu chtít vystřelit šíp co nejdál, musím nejdřív jeho tětivu natáhnout co nejvíce. A pokud je naše tělo ztuhlé, neelastické, musíme pro jeho pohyb vynaložit daleko více síly a energie.
Fascie se kdysi považovaly za mrtvý výplňový materiál, ale ve skutečnosti fascie žije nezávisle na mozku, reaguje na stres a neustále se přizpůsobuje pohybu a mění se jako želatina. Pokud je v některé části stlačována či přetěžována, mění svou strukturu, tuhne, plstnatí a stává se dehydrovanou. Ve stresu reaguje fascie jako vlněný svetr vypraný v horké vodě. Není pružná a vše co se pod ní nachází nemůže být správně vyživováno. A toto může vést po čase k bolestivosti našeho těla a kloubů. Bolest často způsobují právě tyto fascie, ne svaly, jak se kdysi myslelo.
I v průběhu života se její struktura mění. S věkem klesá tekutost a elasticita. Vlivem stresu, nemoci, špatných pohybových stereotypů, nadměrné či jednostranné sportovní či pracovní zátěži, se fasciální síť přetváří, tuhne a jednotlivé vrstvy se mezi sebou slepují a naše tělo se pak nemůže pohybovat volně a elegantně. Pokud máme sedavé zaměstnání, strnulou pracovní či sportovní pozici, ráno vstaneme a neprotáhneme se, abychom jednotlivé vrstvy od sebe odlepily, časem bude tělo stále méně pružné, pohyb bude namáhavější a některé struktury v těle přetěžovány. A je tu BOLEST.
Nové výzkumy ukázaly, že bolest často vzniká, pokud chybí kluzkost mezi jednotlivými vrstvami.
Pokud nás tedy souží opakující se bolest, je zde řešení. Kombinace uvolňovacích technik, které pracují s fasciemi jako je rolfing či automasáž pomocí Pěnového válce a ježka, napřímení našeho těla a naučení se novým pohybovým návykům, které jsou v souladu s naší anatomií.
K tomu slouží můj e-book – Uvolnění svalové tkáně & Hydratace a detoxikace fascií & Pěnový válec v akci – a najdete ho ZDE.
Nebo můžete ZDARMA vstoupit do Školy pohybových návyků. Vstoupit do online kurzu můžete TADY.
Další informace o Fasciích – zde.