🧐Minulý týden bylo otevřeno ve FB skupině Škola pohybových návyků téma Rovnat tělo? Napřimovat? Korigovat jeho pohyby?
Pomáhá? Škodí? Co jednomu pomůže, může druhému uškodit.
🧐Já jsem stále zastánce, že je důležité své tělo vnímat a reagovat na jeho signály dřív, než se opravdu naštve a často je pak náprava delší a stojí nás hodně času a sil.
🧐Založila jsem Školu pohybových návyků. Mé zkušenosti ukazují, že pokud mě vyhledá klient s jakoukoliv bolestí pohybového aparátu je téma řešení napřimování, centrace kloubů a používání těla v denních, pracovních a sportovních činnostech zásadní pro úspěšnou a trvalou terapií. Více v článku Uzdrav své tělo změnou pohybových návyků.
🧐Pokud bych s ním pouze cvičila a nezaměřila se jak používá své tělo během dne – vracel by se stále se stejnými problémy. Byl by v začarovaném kruhu.
🧐Aby klient mohl úspěšně své tělo napřímit a klouby centrovat – je důležité připravit tkáně, svaly a fasciový systém – automasážemi, Rolfingem, měkkými technikami, funkčním protažením. Až pak mohu tělo úspěšně napřimovat, centrovat, stabilizovat a funkčně zpevnit. A nakonec nastavit pohyb v denních, pracovních činnostech.
🧐Pokud je tělo stažené a my se jej budeme snažit rovnat, korigovat, napřimovat – stane se často to, že korekcí v jednom místě si rozhodíme jiný segment na těle. Tím si ale vytváříme další problémy v těle.
🧐Důležité je vše dělat v rámci individuálních možností a respektovat své tělo. Nejít nikde v těle NA DORAZ. Vždy v každém pohybu, kloubu nechat ještě KOUSEK MÍSTA pro pohyb. DRŽET pozici aktivně – nezavěsit se do těla.
Pokud člověka nic nebolí. DAŘÍ se tělu skvěle – tak proč by měl zasahovat do svého těla? PREVENTIVNĚ? NO – TO JE OTÁZKA.
Pomohla Tvému tělu úprava denních, pracovních pohybů v odstranění bolestí?
🧐Stále mi toto téma jestli korigovat ano nebo ne vrtá hlavou.
🧐Když měl můj manžel problémy s kolenem – uvolňoval, protahoval, zpevňoval – jak učím v on-line kurzu Restartuj své tělo a on-line knihovně Tělo bez bolesti.
🧐Co se týče korekce chůze – neřeší. Stále dupe a ignoruje nášlap. Kdybych po něm vyžadovala i změnu chůze, určitě by to odnesly jiné segmenty na těle. Na jeho tělo by toho už bylo hodně.
🧐Kolenu dělal dobře skialpinismus – chůze do kopce. Tam je zajištěna linie 2prstec – koleno – kyčel. 😂. Lyže vedou dolní končetinu dobře. Což je super. Směr dolů raději lanovou nebo autobusem – což z Hvězdy pod Pradědem lze. Koleno je už v cajku, tak na konci zimy už i na lyžích dolů.
🧐Pohyb léčí. Jen je třeba vymyslet intenzitu a bezpečnost pohybu.
🧐Když jej stále bolel loket – řešili jsme odkud – z jakého pohybu, pozice, co děla opakovaně.
🧐Nakonec to byl spánek. Měl tu paži ve spánku stále pokrčenou a na té paži i spal. Začal paži před usnutím více vnímat, vědomě natahovat a neležet na ní.
A loket přestal bolet.
🧐Nedávno jsem řešila bolest kolene u 78 muže. Stačilo se podívat jak chodí a zeptat se jak sedí u televize. Dolní končetina s bolavým kolenem dopadala na zem se ,,zamčeným kolenem,,. Tedy koleno bylo tzv. na doraz a nepoužíval svaly okolo kolene. Naučila jsem jej při dopadu zapružit v koleni. Koleno je tlumič a my jej takto máme používat. U televize seděl s touto nohou na konferenčním stolku a koleno volně viselo v prostoru opět zamčené. Doporučení – vypodložit polštářem. Za domácí úkol dostal posilovací gumu a cviky z on-line knihovny TĚLO BEZ BOLESTI na zpevnění úponů kolem kolene. Více o koleni v článku 7 rad jak na funkční bezbolestné koleno.
🧐Tak v takových případech má korekce a úprava denních pohybů smysl.
Je totiž motivace. Něco potřebuji vyřešit.
🧐Pokud se tělu daří dobře – nic nebolí – tak je otázkou jestli rovnat, korigovat.
🧐To bych řekla jak co. Stoj na kyčli bych určitě řešila u všech. Tam mi to dává smysl.
🧐Ale někdy proč zasahovat do těla? To je opravdu individuální a vždy záleží jestli je na korekci připraven člověk jak hlavou, tak tkáněmi a kde až naše kosti, klouby tělo pustí. Pokud žiji v radosti a mám kolem sebe pozitivní lidi bude mít mé tělo úplně jiné držení těla, než když jsem unavená, ve stresu a mám kolem sebe negativní lidi.
❓A jaká je Tvá zkušenost?
❓ Pomohla právě Tobě nějaká korekce pohybu? Pozice?
❓Napiš mi tvou zkušenost. Ptej se, co tě na tomto tématu zajímá ve FB skupině Škola pohybových návyků