Jak si užít sport bez bolesti zad a kloubů - martinafallerova.cz

JAK si užít sport bez bolesti zad a kloubů

Sportuješ? 10 rad pohybového specialisty JAK si užívat sportování bez bolesti zad a kloubů je zde pro tebe.

Pokud jsme si našli sportovní aktivitu, která je naší vášní, je to skvělá zpráva. Jakýkoliv pohyb je pro nás velice pozitivní. Je to forma drogy, která dobíjí tělo energií a působí skvěle na psychiku. Ne vždy je ale naše tělo nadšené ze sportu, který my děláme s láskou, a ne každý sport je pro naše těla výhrou. Co tedy s tím, pokud svaly, šlachy, klouby stávkují a my se oblíbeného sportu vzdát nechceme?
Tady je každá rada drahá. Ze zkušenosti pohybového specialisty jsem vytvořila 10 RAD, které bychom měli dodržet, pokud se nechceme oblíbeného sportu vzdát.

1/ POHYBOVÉ STEREOTYPY

Pohybové stereotypy našeho sportu by měly být v souladu s naší anatomií. Každé tělo je jiné, a pohyb by neměl jít proti naší kostěné struktuře. Je třeba, aby pohybový vzorec byl prováděn v segmentech, které jsou pro daný pohyb určeny. Pro golfistu je důležitý dobrý švih, potřebuje tedy dobrou rotaci. Ta se děje v oblasti hrudníku a kyčlí. Pokud je ale hrudní koš tuhý a kyčelní klouby od sedavého způsobu života ztratily mobilitu, je rotace prováděna v jiných segmentech, které tím trpí. Tak se po čase ozve třeba bederní páteře či koleno.

Jak na pohyb, který léčí se dozvíte v mini-kurzu TĚLO V POHYBU > ZDE <

2/ KOMPENZACE POHYBOVÉHO STEREOTYPU DANÉHO SPORTU

Každý sport má svůj pohybový vzorec a často je pouze jednostranný. Naše svalové řetězce, šlachy a fascie se tomuto zatížení přizpůsobují a mění svou strukturu, délku a elasticitu. Více o fasciích se dozvíte >ZDE<.

Tělo se díky tomu dostává do svalové dysbalance, která se promítne i do denních či pracovních stereotypů. Třeba takový cyklista. Jeho sed, kulatá záda, prověšená záda a pohled vpřed. Při sedu na kole je úhel mezi stehenní kostí, pánví a bederní páteří malý a tím se zkrátí svaly, které začínají na vnitřní straně stehenních kostí, vnitřní ploše pánve a upínají se na všechny bederní obratle, kde se potkávají s úpony bránice. Jeho zkrácení a tuhost nám ovlivní pozici pánve, beder a hrudníku při stojí, chůzi či jiném pohybu. Pozice hlavy při pohledu dopředu ovlivní hlavový kloub, krční páteř a ramena. K tomu se ještě přidá zkrácená zadní strana dolních končetin.

A jak se tedy má takový vášnivý cyklista postavit? Z toho je vidět, že některé segmenty v těle dost trpí. Proto je nutné vytvořit individuální kompenzační plán a věnovat čas cvikům, které tyto nesrovnalosti v našem těle uvádějí do rovnováhy. Cvikům, které nás sice nemusí bavit, ale jsou nutností, abychom mohli dělat svůj oblíbený sport.

3/ REGENERACE A HYDRATACE NAŠICH TKÁNÍ

To, s čím si naše tělo poradilo v mladí, v pozdějším věku platit nemusí. Pro správné držení těla potřebujeme kromě silné a pružné svalové tkáně i hydratovanou, toxinu zbavenou fasciovou tkáň. Pokud svůj oblíbený sport děláme více jak 3 – 4x týdně, je třeba zařadit do svého programu i detoxikaci a hydrataci našich svalů, šlach a fascií. Při každodenním zatěžovaní se nestačí z našich tkání odvést odpadní látky, toxiny vzniklé při zátěži a naše svaly, šlachy fascie tak nestačí zregenerovat. Hydratovaná tkáň je pružná a elastická. Vysychá s věkem, pokud je delší dobu zafixovaná v sádře či při statické zátěži. Taková tkáň je křehká a náchylná ke zranění. Její hydrataci a detoxikaci si můžeme provádět sami za pomoci Pěnového válce. Apeluji tady ale na správnou techniku. Proto jsem vytvořila e-book JAK na to > ZDE<

4/ BOLEST

Pokud se během sportu či po něm ozve malou či větší bolestí určitá část našeho těla, neměli bychom to ignorovat. Tělo nám tak dává najevo, že něco není v pořádku. Že určitá zátěž nebo opakovaný pohyb je už na něj moc. Jakmile budeme bolest ignorovat a nedáme našemu tělu čas zregenerovat, může tato bolest přejít v zánět, kdy se v přetěžovaném místě začnou tvořit vápenaté usazeniny a muže dojít po čase k nevratným změnám v tkáni.

Proto je třeba při každé bolesti se zamyslet co ji způsobilo. Jestli jme to přehnali se zátěží, nový pohyb, na které naše tělo není zvyklé či náhlý, rychlý či nečekaný pohyb při našem sportu. Zhodnotit a nastavit strategii regenerace. Někdy stačí kvalitní masáž, automasáž pěnovým válcem či ježkem, vyhledáme fyzioterapeuta, pohybového specialistu či si na nějakou dobu dáme volno. Pokud je zranění ve svalové struktuře je regenerace kratší, než když je zasažena šlacha. Je také důležité si uvědomit, že s bolestí se změní i náš denní pohybový stereotyp, který se často po odeznění bolesti nevrací do optima.

5/ STRES

Zažíváme-li v našem osobním nebo pracovním životě stresové období, promítne se to i do našich pohybových vzorců a tkání. Na stres totiž reaguje naše fasciová síť stažením, a díky tomu pak náš pohyb zbrzdí a jiné struktury v těle pak musí pracovat více a časem tak dojde k přetížení. Stres se ale také pohybem dobře odbourává a je pro nás v tomto období velice pozitivní.

6/ TEPLO & CHLAD

Teplo působí na naše tkáně velice pozitivně. Chlad přináší do našich tkáni ztuhlost a svaly jsou v chladu křehké a slabé. Daleko větší sílu mají, pokud jsou zahřáté. V teple máme i větší rozsahy, a proto i pohyb je daleko ladnější a naše tělo se tak muže pohybovat s menším úsilím. Je třeba si dát pozor na klimatizaci či přechody z tepla do zimy. Pokud si ale při sportu nějakou svalovou skupinu přetáhneme, lehký pohyb namožené tkáni pomůže lépe regenerovat, než pokud bychom zůstali v naprostém klidu.

7/NEMOC

Občas se necítíme ve své kůži a někdy už tělo vypoví službu úplně. Říká si o odpočinek. Zalez do postele a vylež se! Tak to bychom měli opravdu respektovat. Pokud už je nejhůř a nasadí nám lékaři antibiotika, tak tam bychom klid měli respektovat. Hlavně širokospektrální antibiotika naše tkáně rády nemají a po dobrání se nám oplatí se zátěží počkat ještě 5 dní.

8/ VÝŽIVA

Do svého auta tankujeme jen to nejlepší palivo, jezdíme pravidelně do servisu a měníme olej. Staráme se tak i o naše tělo? V dnešní konzumní době je těžké odolat všem nástrahám kolem nás. Je tady i spousta výživových poradců, spousta přístupů a diet. A jak si z toho člověk má vybrat? Co vyhovuje jednomu, druhému nemusí. Ze své mnohaleté praxe jsem i já prošla mnoha styly, až jsem si způsobila zdravotní problémy. Dneska mohu s klidným srdcem doporučit obrátit se na ayurvédskeho specialistu či dobrého terapeuta tradiční čínské medicíny, který se zabývá dietetikou. Pouze tito odborníci doporučí stravu přímo šitou na typ naší konstituce a kvalitu našich tkání. Někdo potřebuje tkáně zvlhčovat, jiný má vlhkosti v těle nadbytek, další je zimomřivý či je mu neustále horko. Jsou lidé s dobrým trávením a někomu trvá dlouho, než jídlo stráví. Proto potřebuje každý z nás něco jiného a pokud to budeme respektovat, naše tělo nám poděkuje, a i my se budeme cítit mnohem lépe.

9/ DOPLŇKY STRAVY

Kdo se v tom má vyznat. Trh je přesycen nabídkou a laik, který nemá hlubší informace se často nechá ovlivnit reklamou. Je pravdou, že obsah výživných látek v našich potravinách, ovoci či zelenině, které se sklízí nezralé, aby zvládlo cestu přes půl světa a často je pěstováno ve sklenících a při svém růstu hlínu ani slunce nevidí, nemůže být co býval kdysi, kdy jsme konzumovali potraviny, které vyrostly v naší zemi bez chemie a urychlovačů. Proto je třeba při výběru přemýšlet a dát raději přednost domácím, přírodním produktům od chemických, které naše tělo neumí zpracovávat a spíše jim škodí.

Mé zkušenosti ZDE.

10/ VŠE S MÍROU A NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT

Důležité je si uvědomit, že Naše tělo není konstruováno na enormní zátěž. Je stvořeno pro chůzi.

Sport by pro nás měl zůstat zábavou.

Jak Dýchat při sportu a dobře zásobit své svaly, tkáně kyslíkem je popsáno v článku POZNEJ TAJEMSTVÍ SPRÁVNÉHO DECHU PŘI SPORTOVÁNÍ.

Toto jsou má doporučení, která fungují při mém sportování a učím je i mé klienty. Naučit se své tělo regenerovat pomocí pěnového válce, ježků, tenisáků, aktivně a funkčně protáhnout, napřímit, dýchat, zacentrovat klouby, zpevnit a naučit se pohybu při denních činnostech v segmentech, které jsou pro daný pohyb určeny vás naučí on-line kurz – Restartuj své tělo. Více se dozvíte ve videu níže.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

ŽIJ – PRACUJ – SPORTUJ

BEZ BOLESTI ZAD A KLOUBŮ

Jak na uvolnění svalové a fasciové tkáně >>>

Jak na regeneraci a výživu fasciové tkáně >>>

Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.