Ani nejpilnější cvičení nepomůže, pokud v běžném životě budeme své tělo používat v neprospěch pánevního dna. A fakt, že si nevědomky své pánevní dno oslabujeme už od dětství ani často netušíme.
Už od mládí slýcháme, když se chystáme ven – už ses vyčůral/a? A tak to s námi jde celý život před odchodem ven, před kinem, divadlem, sportem…
Co se děje v našem těle? Receptory tahu v močovém měchýři jako první zjistí, že je plný. Předají hlášení míšním nervům, které pošlou signál zase mozku. Močový měchýř se naplňuje! Mozek zaznamenává potřebu močit! A odpoví: Potřeba močit! A odpoví: Měchýři roztáhni se! A svěrači: Stáhni se!
Teprve od určitého objemu (150 ml k prvnímu hlášení ) jsou tyto procesy hlášeny vědomím a my zaregistrujeme: Mám potřebu močit! Musím na WC! Močový měchýř se naplňuje dál a od 300 – 500 ml zahlásí: Nutná potřeba močit! Ale rychle! Jsme -li již na WC vydáme příkaz: Už můžeš! A mozek tento příkaz předá předá skrze nervy dál: Měchýři stáhni se ! Svěrači uvolni se!
Pokud se naplňuje nedostatečně, ZANEDBÁVÁME ŽÍZEŇ, NEPIJEME DOSTATEČNĚ nebo CHODÍME NA WC PŘEDČASNĚ – PREVENTIVNĚ ( než vyjdu z domů, před cvičením, divadlem, kinem,…) nemohou si svaly udržet dobrou formu.
Kdo má problém s inkontitnecí dělá pravý opak. Omezí pití.
RADA – trénink pánevního dna a trénink močového měchýře spojený s dostatečným naplňováním patří k sobě. A žádné preventivní močení.
Vede to:
Od mládí často vysedáváme na toaletě dlouho. Jsme zvyklí si číst, surfovat na telefonu a tím dochází k přílišnému oslabování pánevní dna i tvorby hemeroidů. Pravidlo 5 min je fajn dodržet.
Při vylučování stolice, netlačit příliš a mít chodidla podložená stoličkou. Imitujeme tak dřep, při kterém se naše tělo nastaví lépe anatomicky a tím se uvolní uzávěr konečníku a my nemusíme tak více tlačit. Tělo je napřímeno a využijeme aktivaci břišních svalů i tlak bránice dolů při nádechu. Po nádechu je fajn na chvíli zadržet dech a lehce zatlačit.
Těžší břemena je fajn delegovat na silnější pohlaví. Nehrát si na hrdinky a požádat o pomoc. Když už nikdo po ruce není, před každým zvýšením tlaku aktivovat pánevní dno před zdvihem. Tím podpoříme ještě větší aktivaci. Pokud na to zapomeneme, tlak působí dolů. A také před kašlem, kýchnutím, smíchem, vždy aktivovat pánevní dno.
Pozor na průjmy. Dochází zde k podráždění jemných sliznic a únavě svalstva pánevního dna. Projímavé účinky má také káva, čaj, alkohol a některé léky. Redukce je určitě při problémech s pánevním dnem potřeba.
Zásadně odpojit vyprazdňování močového měchýře od představy tekoucí vody. Nikdy nemočit ve sprše, protože mozek si zapamatuje, že tekoucí voda a močení patří k sobě.
Při vylučování moči, nechat volně proud moči odtékat. I řeka teče sama. Navíc je zde nebezpečí zpětného tahu a tím i nečistot do močových cest – vznik zánětů.
Při dlouhém sezení pánev tuhne a s ní i pánevní dno. Mám v zásobě jednoduchý cvik na její rozpohybování ZDE >>>. Prováděj v menším rozsahu než je uvedeno pro ochranu spodních zad.
Blíží se doba dovolených a pohyb u moře. Vím, je to často komplikované, ale vyhněte se tomu. Je to příliš velký tlak na pánevní dno.
Jazyk je součástí hluboké fasciální linie, jak už bylo uvedeno na začátku článku. Je potřeba, aby byl odložen na horním patře a podpíral naši těžkou hlavu. Pokud dýcháme ústy, je jazyk zapadlý do krku a tím spadne i pánevní dno. Jen si to zkus. Napřim svou páteř a pořádně vyplázni jazyk. Zvedlo se i pánevní dno? Nezapomeň využít i pohyb bránice s výdechem nahoru vezme sebou i pánevní dno a břišní stěna se oploští. Po výdechu krátká zádrž je nejen prospěšná pro naše tělo, ale také pro pánevní dno a střed těla. Více o funkční dechu ZDE >>>.
Zděsila ses? Já taky. Buď v klidu. Vždy je čas si svůj život zkvalitnit. Od dneška jemně ke svému tělu, pomalu své návyky měnit je vždy možno. Máš s pánevním dnem problémy? Doporučuji návštěvu gynekologické fyzioterapie, kde si nechej své pánevní dno důkladně vyšetřit. Někdy jsou v něm některé vrstvy stažené, některé uvolněné a my potřebujeme vyrovnané napětí a elasticitu.
O pánevním dnu jsem psala i ZDE >>>.