Všude čteme, slyšíme, učíme se, že pokud tě bolí záda, musíš se naučit dýchat do břicha a cvičit CORE = Hluboký svalový stabilizační systém = HSSS.
Ale možná je to jinak. Pojďme se na to podívat do hloubky.
Ale kde je návaznost na dolní končetiny, kterými jsme spojeni se zemí?
A kde je návaznost na hrudník, hlavu a horní končetiny, které používáme během dne?
My nejsme břicho. My jsme díky fasciové tkáni, kterou zde spousta odborníků stále ignoruje 3D prostorová síť, která v našem těle vše propojuje.
Tvoří obrovskou prostorovou pavučinu a zajišťuje, aby v našem těle vše drželo pohromadě a zároveň klouzalo.
Když stavíme dům, bez silných a pevných základů se neobejde. I každý stroj musí být pevně ukotven, aby mohl dobře pracovat.
Když se kouknu na obrázek HSSS – je to jako 2. patro domu.
Proč u člověka se ignoruje chodidlo, dolní končetina?
Proč se tato teorie nezměnila s výzkumem fascií, svalových a fasciových řetězců?
Pojďme se kouknout na Hlubokou přední fasciální linii.
Jsou to svaly, které jdou od plosky nohy přes lýtko, stehno, pánevní dno, svaly kyčlí, bránici až nahoru po svaly žvýkací, ústní dno, jazyk, až po blánu, která odděluje mozek a mozeček.
Nedostatek aktivity této hluboké linie se může projevit – slabou klenbou nohy, nestabilním kotníkem, kolenem, nefunkčním pánevním dnem, bolestí kyčelních kloubů, kolapsem pánve, zkrácením těla – noření se do sebe – často vzor postavení jako v depresivních stavech, předsun hlavy, otevřená ústa – spadlá čelist, špatný dech.
Tato hluboká přední linie stabilizuje všechny klouby v našem těle a účastní se pohybů ve všech rovinách. Fascie této linie jsou hutnější a svaly, které jsou součástí mají více pomalejších červených vláken a to jsou svaly, které mají velkou výdrž a odpovídají stabilizační roli a nastavování jednotlivých segmentů v těle.
Z výše uvedeného mi vyplývá, že hluboká přední linie je náš FUNKČNÍ STŘED TĚLA a cviky by měly být komplexní a vždy se snažit propojit celé naše tělo v jeden celek. A proto cvičit cviky pouze HSSS nemohou vést k trvalému odstranění bolestí zad a kloubů.
Tato svalová vlákna hluboké přední linie také mají energeticky výhodnější metabolizmus. To je dáno bohatým cévním zastoupením, vysokým množstvím mitochondrií (tzv. buněčná elektrárna) a myoglobinu (tzv. přenáší kyslík).
Vlákna fungují převážně v aerobní činnosti (s přísunem kyslíku). Díky tomu, že pro svalovou práci využívají především tuk, je tento proces prakticky nevyčerpatelný – poskytuje dlouhodobou a rovnoměrnou svalovou práci, ale za nízké intenzity. Při vyšší intenzitě by se začala využívat energie z glykogenu.
Z toho vyplývá, že pomalá svalová vlákna mají využití jednak pro vzpřímený postoj, držení těla, izometrickou kontrakci, stabilizaci kloubů a kostí.
Ale co když nedýcháme nosem, jazyk nepodpírá hlavu, ale je zapadlý do krku a naše bránice je slabá a nepracuje správně? Náš jazyk nedělá oporu horní čelisti, kyslík se nemůže uvolnit z hemoglobinu do svalu, protože chybí oxid uhličitý k uvolnění, oxid dusnatý k roztažení cév a sval pak není dobře zásoben kyslíkem. Bolí nás koleno, kyčle, bedra, krční páteř? Tloustneme? Jsme unaveni?
Pojď znovu Restartovat své tělo, objev sílu a stabilitu svého těla, uzemni se, otevři se životu v pohybu a bez bolesti.
Ráda tě touto změnou provedu v on-line kurzu RESTARTUJ SVÉ TĚLO.