Hlava a krční páteř v souvislostech - martinafallerova.cz

Tělo v pohybu a v souvislostech

#2 Hlava a krční páteř

Hlava je velmi těžká koule, která je umístěna na křehké krční páteři. Představme si ji jako velké vajíčko, které balancuje na vrcholu vodotrysku.

Aby vajíčko bylo neseno na vrcholu rovnoměrně, záleží na kvalitě a směru proudu. 

Když to vztáhneme na své tělo, záleží na naši páteři v jaké pozici se nachází a jak je vybalancována. 

To jak stojíme, sedíme, kde máme váhu těla, v jaké pozici se nachází naše pánev, hrudník, ramena, ovlivní i pozici naši hlavy. A také jak silný tah vzhůru v naši páteři máme.

Tah v páteři je třeba tak silný, aby těžkou hlavu unesl. Pokud je slabší, než tíha naši hlavy dochází k tlaku do páteře a pokud není vybalancována, začíná se bortit jako špatně postavený komín. 

Aby vodotrysk byl stabilní a unesl sílu tahu proudu vody, musí být dobře zakotven v pevných základech. Pokud by to tak nebylo, tah vody by rozkmital základnu a voda stříkala všude okolo nepředvídaně. To se děje také při zalévání zahrady. Hadice s prýskající vodou se musí držet pevně v dlaních se zpevněnými pažemi a středem těla. Jen si představme, pokud by naše tělo nebylo zpevněno – co by se dělo 🙂 

A jak se bude chovat naše hlava bez pevné a stabilní základny? 

Tělo nás chrání a hlavu by nenechalo spadnout. Vytvoří pevnou základnu někde jinde. Třeba v bedrech nebo trapézových svalech.

Pro naše tělo jsou pevnou základnou chodidla a hlavně přednoží při stoji a při sedu i dobře ukotvené sedací hrboly a pánev. 

Pokud pánev není vybalancována, přizpůsobí se i další segmenty nad ní, stejně jako u když stavíme komín z kostek. Pokud vychýlíme jednu kostku do strany, musíme další vybalancovat na opačnou stranu. Tak je to i s naší páteří. Přizpůsobí se pozici pánve, aby udržela těžkou hlavu nahoře a hlava se mohla rozhlížet po světě. 

Ale pozor, platí to i obráceně. Pokud se naše hlava nachází místo nad pánví před počítačem, telefonem, polévkou, má co dělat zbytek páteře. 

Často se hlava nachází více nakloněna na jednu stranu, třeba z důvodu častého telefonování. Při sedu je tak větší tlak na jednu stranu, druhé rameno se vysune výš a máme zde nerovnoměrné zatížení. Co začne bolet? Krční páteř? Trapézové svaly? Pod lopatkou? SI skloubení?

Co se stane, když se pak s hlavou nakloněnou na jednu stranu postavíme a rozejdeme? Začneme více napadat na jednu stranu, aniž to tušíme. Po čase nás třeba začne bolet kyčelní kloub nebo koleno. Že by za to mohla pozice hlavy? No, třeba ano a třeba ne. Tělo je složitý mechanismus a vydrží hodně. Ozve se vždy nejslabší článek v těle. 

Ale pozor. Život není o držení ideální pozice. Život je pohyb. Proto i když sedíme a pracujeme třeba u počítače, pohybujme se. Oscilujme. Text doprovázejme pohybem očí, pohybem krční páteře, třeba i pohybem hrudní páteře do rotace. 

Na téma hlava a krční páteř jsem odpovídala i v živém vysílání v mé Fb skupině. Záznam je uložen i na mém YouTube kanálu zde.

Jak vše souvisí se vším? Jak to, jak stojíme, chodíme, sedíme, jíme a jak používat své tělo během denních činností ovlivní tvou krční páteř a trapézový svaly se můžeš dozvědět z e-booku Zdarma – ZJISTI, PROČ TĚ BOLÍ KRŘNÍ PÁTEŘ A TRAPÉZOVÉ SVALY zde.

Pokud potřebuješ vyřešit bolest v oblasti šíje, mám pro tebe on-line PRVNÍ POMOC PŘI BOLESTECH KRČNÍ PÁTEŘE A TRAPÉZOVÝCH SVALŮ.

První pomoc při bolestech krční páteře a trapézových svalů - martinafallerova.cz

Jsem pohybový specialista a naučím vás jak Žít - Pracovat - Sportovat bez bolesti zad a kloubů.