#1 PEVNÉ ZÁKLADY - klíč v volné šíji.
Jak právě teď vypadá váš sed? Stoj?
V našem těle vše souvisí se vším. Pokud je jeden segment nefunkční, nestabilní, stažený, neelastický -> promítne se to do celého těla.
Všimli jste si na plachetnicích stožárů? Jak majestátně působí ? Jak jsou vypnuta okolní lana, která stožár jistí? Jak je vše kotveno do lodi, která je zmítaná na moři ve vlnách, větru, bouři? Jak vše musí být vyvážené, aby se loď nepřevrhla?
A jak souvisí LOĎ s našim TĚLEM A TRAPÉZOVÝMI SVALY?
Představte si trup lodi jako svou PÁNEV, která pluje v prostoru. Je zmítána tlaky, tahy, gravitací. Svou PÁTEŘ s HLAVOU jako stožár. Okolní lanoví stožáru jako SVALY, které ze všech stran STABILIZUJÍ tvou PÁTEŘ a HLAVU. Aby páteř s hlavou byla PEVNÁ a STABILNÍ , musí i okolní SVALY být natažené. NE volné. NE prověšené.
Naše PÁNEV má ale obrovskou výhodu vůči LODI. Má k dispozici 2 dolní KONČETINY s 2 CHODIDLY, které se umí země chytit a tím PÁNVI A PÁTEŘI pomoci k větší STABILITĚ odolat všem tlakům, tahům, gravitaci.
A jak je na ton vaše PÁNEV A PÁTEŘ? Má dobrou OPORU? Jsou VYVÁŽENĚ napnuty okolní svaly, které páteř jistí a jsou kotveny do pánve? STOJÍ tvá pánev a páteř v PROSTORU STABILNĚ a vyrovnaně díky tvým CHODIDLŮM? V jaké pozici se zrovna teď nachází tvé tělo? Poděl se v komentářích ZDE >.
Praxe ve videu níže.
Také mám pro vás e-book Zdarma ZJISTI, PROČ TĚ BOLÍ TRAPÉZOVÉ SVALY A KRČNÍ PÁTEŘ zde >.
#2 POZICE LOPATKY - klíč v volné šíji.
Lopatka je součástí ramenního kloubu. Pokud řešíme napětí v trapézových svalech a krční páteři , je v 99% na vině POZICE LOPATKY. Ramenní kloub spojuje ruku a paži s trupem a pánví. Jsou na něj kladeny velké požadavky. Potřebujeme velkou mobilitu a zároveň sílu a stabilitu.
Oproti kyčelnímu kloubu, který má menší mobilitu a daleko větší kostěnou, vazivovou a svalovou oporu je ramenní kloub velice křehký. Je závislý na správné funkci všech svalů, které s lopatkou souvisí. Ty by měli vytvořit rovnoměrnou pavučinu, ve které je ramenní kloub vycentrovaný.
Pokud jsou svaly na přední straně ramenního kloubu v oblasti klíčních kostí staženy, ovlivní to nejen napětí v šíjových svalech, ale i cévní a nervový systém v celé horní končetině.
Proto i problémy s karpálním tunelem či loktem, mohou být zapříčiněny staženými strukturami na přední straně ramene.
Mám pro vás skvělou praxi do všedního dne. Čeká na vás ve videu níže.
Dozvíte se také, proč je masáž trapézových svalů neúčinná a další vychytávky pro denní praxi.
Do diskuze se můžeš připojit ZDE >.
#3 POZICE HLAVY - KLÍČ K VOLNÉ ŠÍJI.
PRAXE : Text doprovázejte pohybem očí, pohybem krční páteře, třeba i pohybem hrudní páteře do rotace.
Hlava je velmi těžká koule, která je umístěna na křehké krční páteři. Představme si ji jako velké vajíčko, které balancuje na vrcholu vodotrysku. Aby vajíčko bylo neseno na vrcholu rovnoměrně, záleží na kvalitě a směru proudu.
Když to vztáhneme na své tělo, záleží na naši páteři v jaké pozici se nachází a jak je vybalancována. To jak stojíme, sedíme, kde máme váhu těla, v jaké pozici se nachází naše pánev, hrudník, ramena, ovlivní i pozici naši hlavy. A také jak silný tah vzhůru v naši páteři máme.
Tah v páteři je třeba tak silný, aby těžkou hlavu unesl. Pokud je slabší, než tíha naši hlavy dochází k tlaku do páteře a pokud není vybalancována, začíná se bortit jako špatně postavený komín.
Aby vodotrysk byl stabilní a unesl sílu tahu proudu vody, musí být dobře zakotven v pevných základech. Pokud by to tak nebylo, tah vody by rozkmital základnu a voda stříkala všude okolo nepředvídaně.
To se děje také při zalévání zahrady. Hadice s prýskající vodou se musí držet pevně v dlaních se zpevněnými pažemi a středem těla. Jen si představme, pokud by naše tělo nebylo zpevněno – co by se dělo?
A jak se bude chovat naše hlava bez pevné a stabilní základny?
Tělo nás chrání a hlavu by nenechalo spadnout. Vytvoří pevnou základnu někde jinde. Třeba v bedrech nebo trapézových svalech.
Pro naše tělo jsou pevnou základnou chodidla a hlavně přednoží při stoji a při sedu i dobře ukotvené sedací hrboly a pánev.
Pokud pánev není vybalancována, přizpůsobí se i další segmenty nad ní, stejně jako u když stavíme komín z kostek. Pokud vychýlíme jednu kostku do strany, musíme další vybalancovat na opačnou stranu. Tak je to i s naší páteří. Přizpůsobí se pozici pánve, aby udržela těžkou hlavu nahoře a hlava se mohla rozhlížet po světě.
Ale pozor, platí to i obráceně. Pokud se naše hlava nachází místo nad pánví před počítačem, telefonem, polévkou, má co dělat zbytek páteře. Často se hlava nachází více nakloněna na jednu stranu, třeba z důvodu častého telefonování. Při sedu je tak větší tlak na jednu stranu, druhé rameno se vysune výš a máme zde nerovnoměrné zatížení.
Co začne bolet? Krční páteř? Trapézové svaly? Pod lopatkou? SI skloubení?
Co se stane, když se pak s hlavou nakloněnou na jednu stranu postavíme a rozejdeme? Začneme více napadat na jednu stranu, aniž to tušíme. Po čase nás třeba začne bolet kyčelní kloub nebo koleno.
Že by za to mohla pozice hlavy? No, třeba ano a třeba ne. Tělo je složitý mechanismus a vydrží hodně. Ozve se vždy nejslabší článek v těle.
Ale pozor. Život není o držení ideální pozice. Život je pohyb.
Proto i když sedíme a pracujeme třeba u počítače, pohybujme se. Oscilujme. Text doprovázejme pohybem očí, pohybem krční páteře, třeba i pohybem hrudní páteře do rotace.
Mám pro vás další praxi do všedního dne. Čeká na vás ve videu níže.
Naučíte se také uvolnit si zatuhlé svaly krční páteře, které omezují přívod krve a tedy i kyslíku do hlavy.
Komentář mi můžeš zanechat ZDE>.
#4 ÚCHOP - KLÍČ K VOLNÉ ŠÍJI.
Zde krátce. Jděte hned do praxe. Video na vás čeká níže
Tvé tělo je odrazem toho, jak jej používáš ve svých běžných denních činnostech. To jak prožiješ svůj život v pozdějších letech, je pouze tvá zodpovědnost.
Do diskuze se můžete připojit ZDE >.
#5 DECH - KLÍČ K VOLNÉ ŠÍJI.
Dech je součástí našeho života. Od kvality dechu se odvíjí vše v našem těle. Trapézové svaly a krční páteř páteř jsou periferii našeho těla a na kvalitě dechu závisí, jestli i tato část těla bude dobře zásobena kyslíkem.
Více ve videu níže.
Do diskuze se můžete zapojit ZDE >.
Kdo potřebuje zařadit do svého dne pohybové svačinky, krátký, intenzivní, smysluplný pohyb na doma, do kanceláře, bez převlékání - mám zde skvělou on-line knihovnu TĚLO BEZ BOLESTI.
Stačí si vybrat, co právě tělo potřebuje. V on-line knihovně najdete jak si automasáží uvolnit napětí v těle, jak na protažení i zpevnění. Jak na chodidlo, koleno, kyčelní kloub, záda, břicho, hrudník, ramena, ...
Na mém blogu naleznete spoustu informací o
TĚLE V POHYBU A SOUVISLOSTECH.