Osobní dopis pro tebe od Martiny
Víš, mé tělo není dokonalé. Po narození jsem musela nosit místo strojku opravdu široké balení. To znamenalo zadek nahoře a hlava dole. Prý se mi to nelíbilo, ale nešlo jinak.
Od 5 let jsem se věnovala tanci a základům baletu. Ty pozice nohou mi nešly, kyčle mě tam nepustily, tak jsem to dohnala prohnutím v bedrech.
V 18 jsem zjistila, že nemohu běhat kvůli inkontinenci, ale v aerobiku mi to nevadilo. Tak jsem to neřešila. Už tehdy jsem trpěla více či méně na bolest v bederní páteři.
Po studiích VŠB už ploténka řekla dost, vyhřezla a zjistila jsem, že mám i rodově zúžený páteřní kanál. Tehdy byly bolesti opravdu velké a já si ani neutřela zadek. Rozpíchali mi všechny žily a bez rehabilitace ukončili léčbu. Cvičím aerobic, tak se určitě rozpohybuji sama.
Taky, že jo. Odjela jsem tenkrát na kongres aerobiku do Heidelbergu a zvládla dlouhou cestu autobusem i všechny lekce odcvičit. Jo, to byla opravdu krásná aerobiková jízda.
Později, když jsem chtěla otěhotnět, tak se zjistilo, že mi vaječníky nepracují jak mají. Naštěstí díky reprodukční medicíně mám 2 úžasné syny.
Po dětech jsem se později vrátila k předcvičování znovu a začala studovat zdravotní Pilates. Rovnala si páteř, dýchala, aktivovala pánevní dno. Výsledek byl úžasný, funkce vaječníkú se obnovila a já menstruovala pravidelně. A když jsem sebe odbývala, ony hned zlenivěly.
Kvůli špatnému skusu a tahům u ústech jsem musela podstoupit 2 operace a později se bolesti kyčle, zad a inkontinence opět vracely...
...i když jsem cvičila zdravotní Pilates.
Tělo mě začalo moc zajímat. Původně jsem vystudovaný strojař. Uměla jsem navrhnout stroj tak, aby fungoval a byl stabilní. V našem těle to funguje podobně.
Ale i když jsem cvičila zdravotní Pilates, bolesti zad se stále vracely.
To byl důvod proč jsem se začala intenzivně posledních 17 let vzdělávat nejen v pohybových, ale i fyzioterapeutických, fasciových, rolfingových a dechových konceptech, ...
... trávila spoustu víkendů na školeních a zjistila, že je to nekončící proces. Studuji stále. Nyní Fyzioterapii funkce - koncept Kláry Lewitové.
Jsem vděčná, že mohu již více než 37 let formou živých konzultací, lekcí a workshopů provázet své klienty na cestě k pohybu bez bolesti.
Jsem ráda i za své 7 leté zkušenosti lektora v IQ pohyb akademii, kde jsem se podílela na vzdělání nových lektorů Pilates a vedla odborné semináře pro pohybové specialisty.
Díky on-line možnostem již 4 roky předávám své znalosti, zkušenosti, které jsem na své mnohaleté cestě získala i spoustě dalším lidem a jsem vděčná, že takto mohu.
Právě před 4 lety vznikla Škola pohybových návyků. Už se mi nechtělo stále dokola omílat, že to, jak používáme své tělo v každodennostech doma, práci, sportu, spánku může za to, že bolí kolena, kyčle, záda,…
A mluvím o tom stále. Ale je to i natačeno, tak se informace mohou šířit dále.
Díky všem znalostem a mých hendikepech jsem také pochopila, že často cvičíme cviky na určitou oblast, která bolí a ono to nefunguje.
Nefunguje to z jednoho prostého důvodu. Často právě příčina problémů není tam, kde to bolí, ale úplně někde jinde.
Zní to nelogicky? Vím.
Právě díky všem znalostem a zkušenostem jsem postupně vytvořila svůj systém. Díky němu jsem úspěšná v řešení nejen svých problémů, ale i klientů s bolestmi zad, kolen, kyčlí, ramen, šíje…
Právě nyní jsi mezi prvními, kterým tento systém představuji. Používám jej, zdokonaluji již mnoho let, ale až nyní jsem mu dala název.
Zajímá tě terapeuticko - pohybový systém FASPO?
Ráda ti jej vysvětlím. S kliknutím neotálej, protože tě tam čeká úžasná nabídka, která je časově omezena.
Je připravena pouze pro tebe jako poděkování za to, že mě sleduješ, motivuješ mě, dáváš mi zpětnou vazbu, podněty.
Děkuji za podporu, inspiraci, sdílení.
S úctou k tělu v pohybu a souvislostech